Pradžia Biržų rajono savivaldybė
Pradžia

Biržuose lankėsi Suomijos ambasadorė Lietuvoje Arja Inkeri Makkonen

Biržuose lankėsi Suomijos ambasadorė Lietuvoje Arja Inkeri Makkonen Biržų rajono savivaldybės nuotr.

Birželio 4 d. Biržuose lankėsi Suomijos ambasadorė Lietuvoje Arja Inkeri Makkonen ir jos sutuoktinis Dr. Timo Hellenberg. Juos Biržų rajono savivaldybės administracijoje sutiko Biržų rajono savivaldybės meras Vytas Jareckas, mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė ir Administracijos direktorė Irutė Varzienė.

Suomijos ambasadorės pasirinkimą atvykti į Biržus lėmė Biržų krašto istorija, Biržų ir Suomijos kultūriniai, istoriniai ryšiai. Svečiai vizito metu pageidavo apsilankyti Biržų pilyje bei Biržų krašto muziejuje „Sėla“. Muziejuje jiems buvo pristatyta Biržų pilies ir miesto istorija, etnografija ir arsenalo 17–18 a. karybos ekspozicija. Etnografijos ekspozicijos salėje muziejininkė Džiuljeta Flenderienė papasakojo apie kankles, atkreipė svečių dėmesį, kad panašų muzikos instrumentą naudojo ir karelai. Svečiai rado panašumų tarp aukštaičių ir karelų tautinių kostiumų. Biržų kultūros centro folkloro ansamblio „Siaudela“ dainininkės padainavo sutartinę, kankliavo. Arja Inkeri Makkonen pasirašė muziejaus garbės svečių knygoje.

Suomijos ambasadorė taip pat aplankė Biržuose, Birutės gatvėje, pastatytą paminklą, skirtą suomių profesoriui  Augustui Robertui Niemiui, bei susitiko su paminklo iniciatoriumi, buvusiu LR Seimo nariu Viktoru Rinkevičiumi. Profesorius Augustas Robertas Niemis nusipelnęs ne tik Biržams, bet ir visai Lietuvai. Jis didelę dalį savo gyvenimo paskyrė lituanistinėms studijoms ir žinių apie Lietuvą sklaidai Suomijoje. Biržiečiams profesoriaus atminimas brangus pirmiausia tuo, kad jis drauge su kanauninku Adolfu Sabaliausku – Žalia Rūta Biržų krašte 1909–1912 metais rinko ir užrašė mūsų krašto dainas, sudarė ir Suomijoje išleido dainų rinkinį „Dainos ir giesmės šiaurrytinėje Lietuvoje“ (1912 m.), įamžino liaudiškas muzikavimo tradicijas, analizavo lietuvių liaudies dainų kilmę, ryšius su latvių ir suomių liaudies dainomis, įvertino Biržų krašto muzikines tradicijas moksliniu požiūriu. Šiandien jo surinkta medžiaga yra svarbus Biržų krašto etnomuzikavimo tradicijas liudijantis dokumentas. UNESCO įtraukė sutartines į žodinio nematerialaus žmonijos paveldo sąrašą. Prie sutartinių išsaugojimo labai daug prisidėjo būtent A. R. Niemis.

Suomijos ambasadorė taip pat labai domėjosi Biržų rajono savivaldybės kultūros įstaigų (Biržų TIC, Biržų krašto muziejaus „Sėla“, Biržų kultūros centro) su suomiais vykdomu projektu, kurio metu yra kuriamas naujas tarptautinis kultūrinis kelias,  įformintas kaip Dainuojamojo paveldo kelio asociacija (įregistruota Suomijoje). Projektas bus pateiktas kaip vienas iš Europos kultūros kelių, kuriuos finansuoja ir sertifikuoja Europos Taryba. Dainuojamojo paveldo kelias apjungs skirtingas tradicines dainavimo tradicijas Suomijoje (runosong), Estijoje (leelo), Latvijoje (pusbolss) ir Lietuvoje (sutartines). Šis kultūros kelias keliaujančius susipažindins su skirtingomis dainavimo ir paveldo kultūromis, kvies aplankyti to krašto muziejus, sudalyvauti edukaciniuose dainavimo užsiėmimuose, Projekto dokumentai šiuo metu dar yra rengiami ir ES bus pateikti š. m. liepos mėnesį.

Susitikimo su Suomijos ambasadore metu Savivaldybės vadovai taip pat aptarė šių dienų aktualijas: COVID-19 situaciją mūsų savivaldybėje bei Lietuvoje, padėtį Baltarusijoje ir kt. Mero pavaduotojos Audronės  Garšvaitės nuomone,  būtų galima dažniau pasinaudoti gerąja Suomijos patirtimi švietimo srityje.

Arja Inkeri Makkonen neslėpė savo susižavėjimo Biržais, išsakė konkrečius pasiūlymus dėl tolesnio bendradarbiavimo. Ambasadorė Arja Inkeri Makkonen pakeitė nuo 2016 metų Suomijos ambasadoriaus Lietuvoje pareigas ėjusį Christerį Michelssoną. Šiemet sukanka 30 metų nuo Lietuvos ir Suomijos diplomatinių santykių atkūrimo ir 100 metų nuo jų užmezgimo.