Pradžia Biržų rajono savivaldybė
Lt En
Pradžia
Lt En

Metų posakiai ir Metų žodžiai

​Gegužės 7-oji – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos – lietuviško žodžio laisvės diena, reikšminga data tautai ir valstybei, žyminti pergalingai baigtą mūsų, lietuvių, kovą dėl teisės reikšti mintis savuoju raštu.

​Šiandien mes galime savo gimtąja kalba ne tik laisvai šnekėti, rašyti tiek viešojoje, tiek privačioje erdvėje, bet ir aktyviai dalyvauti ją kuriant, turtinant bei puoselėjant.

Kad lietuviai yra žodingi, geba vaizdžiai savo kalba subtiliai išreikšti šiandienines aktualijas, samprotavimus, yra šmaikštūs, turi puikų humoro jausmą, rodo jau ketvirtus metus rengiami ir gana populiariais spėję tapti Metų žodžio ir Metų posakio rinkimai. Tokie rinkimai rengiami ne tik Lietuvoje, šią gražią tradiciją 1971 m. pradėjo vokiečiai, o vėliau perėmė ir kitos šalys − prancūzai, britai, australai, amerikiečiai, olandai, vengrai, lenkai, latviai ir kiti.

Lietuvoje Metų žodžio ir Metų posakio rinkimai pradėti 2018 m., juos rengia Lietuvių kalbos institutas, Lietuvių kalbos draugija ir portalas Alfa.lt. Internetinis balsavimas vyksta nuo sausio 20 iki vasario 20 d. Metų žodį ir Metų posakį renka ir komisija, ir visuomenė. Balsavimo rezultatai skelbiami vasario 21-ąją, Tarptautinę gimtosios kalbos dieną.

Metų žodžiais, kuriuos išrinko visuomenė ir kompetentingų asmenų komisija, yra tapę viešojoje erdvėje dažnai skambėję žodžiai, tiek naujadarai, tiek senbuviai: 2020 m. − MELAGIENA (melaginga naujiena) ir KAUKĖ, 2019 m. − GAISRAS ir TRINKELIZACIJA (viešųjų erdvių klojimas trinkelėmis), 2018 m. − VERYGANAS (tas, kuris aktyviai palaiko alkoholio ribojimus) ir ŠIMTMETIS, 2017 m. − ŠVAISTUOMENĖ (ką nors švaistanti bendruomenė) ir NUOŠLIAUŽA.

2020 metų žodžių-kandidatų sąraše buvo itin daug naujadarų, todėl komisija nutarė išrinkti dar ir Metų naujadarą. Daugiausia balsų atiteko žodžiui IŠKIŠTANOSIS. Antrąją vietą užėmė dūrinys KAUKMETIS (kaukių dėvėjimo metas), trečiąją – KAUKNEŠYS (tas, kas pandemijos pradžioje vežė kaukes iš Kinijos) ir KAUKNEŠĖLIS (tas, kas nešioja kaukę).

Metų posakiais yra tapę šie sparnuoti posakiai: 2020 m. − KNYGNEŠIŲ TAUTOS NESUSTABDYSI! (užsispyrėliams, nepaisantiems nustatytų ribojimų vykti į kitą savivaldybę, įvardyti), 2019 m. − MES DZŪKAI – NE PASPIRTUKAI! (tas, kas nuolankus, leidžiasi paspiriamas), 2018 m. − VIEŠPATIE, TE LIETUVA BŪNA VILTIES ŠVYTURIU (popiežiaus Pranciškaus linkėjimas) ir VAIKŲ TEISES IŠKVIESIU! 2017 m. − LAIKAUSI KAIP GEDIMINO KALNAS! (savijautos palyginimas su griūvančiu Gedimino kalnu).

2020 metų posakio rinkimuose dėmesio sulaukė ir posakiai, atspintys karantino realijas, − AR JŪS MANE GIRDIT! GERI VAIKAI TĖVŲ NELANKO!

Susimąstyti kviečiantys posakiai: NEGALIMA ŽADINTI TAUTOS, JEI JI TAIP NORI MIEGO; LIAUKIMĖS PLIURPTI, EIKIME KURTI; NETEISĖTA, BET ĮTEISINTA, skynėsi prizines vietas 2019 m.

Išrinkti žodžiai ir posakiai − daugiaprasmiai ir skatinantys diskutuoti. Juos nelengva išversti į kitas kalbas. Metų žodžio ir posakio rinkimai gali atrodyti lyg žaidimas ar pramoga, tačiau jų vertė išryškėja tada, kai pradedama lyginti įvairių laikotarpių Metų žodžius ir posakius, kaip jie taikliai perteikia aktualius gyvenimo reiškinius ir kokie kūrybingi yra žmonės, kuriems gimsta tokie skambūs žodžiai ir posakiai.

​Tad visus kalbos vartotojus – žodžių, posakių, tekstų, kalbų ir šnekų kūrėjus − su Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena.

Biržų rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vyr. specialistė-Savivaldybės kalbos tvarkytoja Rita Kurganovaitė