Pradžia Biržų rajono savivaldybė
Pradžia

Paveldo dienos‘21: pasivaikščiojimai po rūmus ir parkus

Paveldo dienos‘21: pasivaikščiojimai po rūmus ir parkus

Paveldo dienos‘21: pasivaikščiojimai po rūmus ir parkus, Siauruko gimtadienio šventė

Rugsėjo 17 – 26 d. Lietuvoje vyksta Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos“ (EPD) renginiai, šiemet kviečiantys intriguojančia tema „Įtraukiantis paveldas“. Tai jau tradicija tapusios ir penkiasdešimtyje Europos valstybių kiekvieną rugsėjį apie 30 milijonų dalyvių į daugiau kaip 70 tūkstančių renginių suburiančios dienos.

Biržų parkai: legendinis A. Dauguvietis ir mažai kam žinomas V. Bernotėnas

EPD renginiai Biržuose prasidėjo jau ketvirtadienį, rugsėjo 16 d. Pilies kieme „Sėlos“ muziejininkai E. Lansbergienė ir S. Kubiliūtė papasakojo apie Pilies kieme buvusį parką ir apie Agluonos pakrantėje šalia Respublikos g. 1989 m. biržiečių suvažiavimo proga pasodintą "Biržiečių" parką. Muziejininkai Pilies kieme sudainavo ir  Algirdo Kuprio sukurtą dainą „:Širvėna“, deja, taip ir netapusią pirmuoju Biržų himnu. Muziejininkė E. Mikelionienė A. Dauguviečio parke vaizdžiai papasakojo, kaip tuometis ir jau legendinis Ligoninės vyriausias gydytojas rūpinosi parko sodinimu, kaip jį prižiūrėjo ir saugojo, kokių nuotykių nutikdavę parke tuometiniams gydytojams ir medicinos personalui. Grįžtant Apaščios pakrante sustota V. Bernotėno parke. Žygio dalyviai sužinojo, kas tai buvo per žmogus, kaip parką sodino, kas šios akcijos iniciatorius, kiek ir kokių medžių pasodinta ir netgi kiek dienų kuris biržietis dirbo, sodindamas medelius.

Astravas: grafų rūmai ir parkas

Rugsėjo 18 d., šeštadienį estafetę perėmė Biržų rajono savivaldybės organizuotas renginys Astravo rūmuose. 12 val. biržiečiai buvo pakviesti į vieno geriausių Lietuvoje XIX a. dvarų kultūros tyrinėtojų, architektūros istoriko, Panemunės pilies direktoriaus, menotyros mokslų daktaro Mariaus Daraškevičiaus paskaitą „Astravo dvaro parko ir rūmų dermė. Rūmų interjerai ir dvaro kultūra“. Biržiečiai išnaudojo retokai pasitaikančią progą (ją suteikė AB „Siūlas“ vadovai) pasivaikščioti po pačius rūmus, pamatyti išlikusias originalias jų dekoro detales ir sužinoti, ką jos reiškė. Ekskursijos-paskaitos dalyviai savo akimis pamatė išlikusius autentiškus Astravo dvaro rūmų interjerus, sužinojo, kur buvo valgomasis, kur grafo kabinetas, kur jis miegodavo ir kur žaisdavo biliardą ar bendraudavo su svečiais. Meno istorikas supažindino su  XIX a. Lietuvos dvarų kultūra ir etiketu, pobūviais ir virtuve. M. Daraškevičius papasakojo, kokių rūšių vynais ir šampanais vaišindavo svečius grafas Jonas Tiškevičius, kiek dešimtmečių būdavo brandinamas grafų gertas midus ar „Starka“ bei įvairios užpiltinės.

Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausioji specialistė Vaida Bajorūnienė papasakojo apie. Astravo dvaro sodybos parką ir jo rekonstrukciją, kas buvo ir kas pasikeitė per du metus.  Kadangi specialistė buvo atsakinga už Astravo parko rekonstrukcijos projekto įgyvendinimą, biržiečiai turėjo galimybę iš pirmų lūpų sužinoti, kaip parkas atrodė, kas jame nuveikta ir kaip Astravo dvaro rūmų parkas pasikeitė. V. Bajorūnienė atkreipė dėmesį, kad šiemet parkui sukanka lygiai 170 metų, kai jis buvo pradėtas sodinti. Net keista buvo, kaip renginio dalyviai stebėjosi pamatę, kaip neatpažįstamai pasikeitė ta pati parko vieta per dvejus metus, užsirašinėjo, kad vien tik gėlynų laistymui po žeme išvedžiota 1636 metrai vamzdžių, o pačiame parke pasodinti 55 medžiai, daugiau kaip 2000 krūmų ir apie 5,5 tūkstančio gėlių.

Biržiečių ir netgi specialiai į renginį iš Pasvalio atvykusių svečių dar laukė ne mažiau įdomi Viešosios tvarkos skyriaus vyr. specialistės, ekologės Jurgitos Bruniuvienės paskaita apie Astravo dvaro parko įrengimą, ir jo ypatybės, ryšį su aplinkine gamta. Renginio dalyviai sužinojo apie dirbtinį vandens telkinį – Širvėnos ežerą, stebėjosi, kad jo vidutinis gylis – tik kiek daugiau, nei du metrai ir juokavo, kad Arvydas Sabonis, galėtų ežerą perbristi. J. Bruniuvienė papasakojo apie agaro riešutus ir kad jų tiesa, jau atvežamų iš Azijos, vis dar dedama į tortus. Kalba pakrypo apie parke gyvenančias retas šikšnosparnių rūšis ir jų populiacijos pažeidžiamumą, apie ežere gyvenančius retai matomus, bet puikiai girdimus baublius, kitą Širvėnos florą ir fauną.

Po įdomių ir įsimintinų paskaitų renginio dalyvių laukė arbatėlė ir suneštinės renginio dalyvių vaišės bei diskusijos. Prie sutvarkytosios Širvėnos ežero krantinės atsakę į improvizuotos viktorinos klausimus, dalyviai dar gavo įvairių prizų, o gerą nuotaiką ir daug žinių, nepaisant žvarboko oro, išsinešė visi, tą šeštadienio popietę skyrę Paveldo dienų renginiams.

Šeštadienį vaikai paminės Siauruko 100 metų gimtadienį

Europos paveldo dienų organizatoriai nepamiršo ir mūsų mažiausiųjų. Biržų rajono savivaldybė bei Turizmo informacijos centras šeštadienį, rugsėjo 25 dieną, 13 val. vaikai kviečia į Biržų siaurojo geležinkelio stotį, kur bus minimas... Siauruko 100 metų gimtadienis.

Šiais metais, kuriuos Europos Taryba paskelbė Europos geležinkelių metais, siekiama skatinti tarpregionines keliones, suteikiančias galimybę Europos paveldo dienų renginiuose dalyvauti ir kitose šalyse. Geležinkeliai – tai ne tik keleiviai, kroviniai, tai ir kelionės, kuriose daug atradimo džiaugsmo teikia aplankyti kultūros paveldo objektai. Siaurukas – tai net tik vagonai ir garvežiai ar šilumvežiai. Tai ir šalia bėgių išlikę paveldiniai objektai – senosios medinės stotys, vandens bokštai, depai, sandėliai ar bagažui saugoti skirti statiniai.

O koks gimtadienis be torto ir sveikinimų, kokia šventė be įdomių siurprizų... Tuo labiau, garbingas Siauruko 100 metų gimtadienis. Biržų Turizmo informacijos centro specialistės, pasirūpins, kad renginys taptų švente. Vyks smagi ir nuotaikinga pažintinė ekskursija vaikams ir jų tėveliams „Aplink Biržus su Siauruku“. Jos metu ne tik sužinosime daug įvairių įdomių dalykų, bet ir švęsime Siauruko 100-ąjį gimtadienį.

Renginio metu bus pristatytas naujas interaktyvus maršrutas bei speciali užduotėlių knygelė, supažindinanti vaikus su kultūros paveldu Biržų krašte. Pasveikinę garbingo amžiaus sulaukusį Siauruką, aplankysime ir kitus istorinius Biržų senamiesčio objektus, Astravo, Mantagailiškio dvarus ir susipažinsime su jų istorija bei nūdiena.

Biržų rajono savivaldybės informacija ir nuotraukos