Pradžia Biržų rajono savivaldybė
Pradžia

Pasitarimas dėl socialinių paslaugų, globos situacijos Savivaldybėje

Pasitarimas dėl socialinių paslaugų, globos situacijos Savivaldybėje Biržų rajono savivaldybės nuotr.

Birželio 10 d. įvyko pasitarimas dėl socialinių paslaugų, globos situacijos Savivaldybėje, kuriame dalyvavo Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė, Administracijos direktorė Irutė Varzienė, Socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius ir skyriaus vyriausiosios specialistės Simona Gudienė ir Jurga Serapinienė bei Socialinių paslaugų centro diretorė Jolanta Jasinskytė.

Anot Biržų rajono savivaldybės socialinės paramos skyriaus vyriausiosios specialistės Simonos Gudienės, Savivaldybės socialinės paramos skyrius į juos besikreipiantiems neįgaliesiems ar senyvo amžiaus asmenims pirmiausia siūlo nestacionarias paslaugas, konkrečiau, socialinės priežiūros ir dienos socialinės globos paslaugas. Tokio tipo paslaugos leidžia žmogui likti ir gauti reikiamą pagalbą jo gyvenamojoje aplinkoje. 2021 m. gegužės mėn. duomenimis, Savivaldybės gyventojai būtent šių, pagalbos į namus, paslaugų (134 gavėjai) gavo daugiausiai. Pagalbos ilgalaikės socialinės globos institucijoje sulaukė 130 gavėjai. Dienos socialinę globą asmens namuose ir institucijoje gavo atitinkamai 34 ir 20 gavėjų. Asmeninio asistento paslauga naudojasi 3 žmonės, laikinu atokvėpiu šiemet pasinaudojo 1 artimąjį su negalia prižiūrintis asmuo. Pagalbos į namus gavėjų ir globos namų gyventojų skaičiai yra didžiausi iš socialinių paslaugų neįgaliesiems ar senyvo amžiaus asmenims dėl Savivaldybei būdingo gyventojų senėjimo.

Pasitarimo metu nutarta, kad bus įvertinamos mobilios lankomosios priežiūros įgyvendinimo galimybės, kad pagalbos į namus paslaugos teikimo netektų ilgai laukti asmenims gyvenantiems atokesnėse vietovėse ar mažesniuose kaimeliuose. Šiuo metu pagalbos į namus paslauga dažniausiai pradedama teikti per 2 savaites nuo asmens kreipimosi dėl paslaugos, ilgalaikė socialinė globa  - priklausomai nuo pageidaujamų globos namų laisvų vietų. Savivaldybėje veikia 3 globos namai: 2 iš jų teikia socialinę globą tik senyvo amžiaus asmenims (VšĮ Biržų parapijos Šv. Vincento Pauliečio globos namai ir Biržų rajono Legailių globos namai), 1 iš jų socialinę globą teikia suaugusiems asmenims su negalia bei senyvo amžiaus asmenims (VšĮ Onos Milienės senelių globos namai). Šiai dienai laisvų vietų yra Biržų rajono Legailių globos namuose.

Nors Savivaldybės socialinės paramos skyriaus prioritetas yra socialinės paslaugos bendruomenei, labai didelis dėmesys ir daug lėšų skiriama globai. Našlaičiams, be tėvų globos likusiems vaikams ilgalaikes ir trumpalaikes socialines globos paslaugas Biržų rajone teikia VšĮ „Vaiko užuovėja“ ir bendruomeniniai vaikų globos namai. Be tėvų globos likusiems vaikams ilgalaikę socialinę globą Biržų rajone taip pat teikia dvi šeimynos. Biržų rajone globėjų (rūpintojų) nesusijusių giminystės ryšiais yra 6 šeimos, kuriose globojami 9 vaikai. Vaikams, netekusiems tėvų globos, globą taip pat teikia globėjai giminaičiai (39) ir budintys globotojai (6).

Globos centro veiklos dėka, būsimi globėjai (rūpintojai) ir įtėviai vis dažniau ryžtasi globoti vaikus, keičiasi dalyvių požiūris į būsimų globotinių kilmę, šaknis, šeimą ir ryšių su jais palaikymą. Globėjai ir įtėviai naudojasi galimybe dalintis savo patirtimi, sėkmėmis ir problemomis auginant globojamus ir įvaikintus vaikus savipagalbos grupėse. Socialiniai globėjai, šeimynos turi galimybę kreiptis dėl atokvėpio pagalbos, kurią teikia budintys globotojai.

Deja, vis dar susiduriama su problema, kai siekiant užtikrinti prigimtinę teisę augti ir vystytis šeimoje, sunku rasti globėjų (rūpintojų) šeimas paaugliams. Dėl šios priežasties paaugliai atsiduria institucijoje (bendruomeniniuose vaikų globos namuose). Būtų puiku jei Biržų rajone atsirastų daugiau profesionalių globėjų (rūpintojų), kurie norėtų ir galėtų globoti (rūpintis) būtent paauglius.

Biržų rajono savivaldybėje taip pat yra 7 akredituoti vaikų dienos centrai, kuriuose vaikų dienos socialinės priežiūros paslauga teikiama 211 nuo 6 iki 18 metų amžiaus vaikų. Vaikų dienos centruose ugdomi kasdieniai vaikų gyvenimo įgūdžiai, pavyzdžiui, mokoma higienos, sveikos gyvensenos, lavinami socialiniai, bendravimo įgūdžiai, teikiama psichologinė pagalba, organizuojamas užimtumas. Dienos centrus lankantys vaikai su darbuotojais kalbasi apie savo sunkumus, išgyvenimus, mokomi pažinti save, spręsti problemas. Dienos centruose vaikai gauna šilto maisto, turiningai praleidžia laisvalaikį, jiems padedama ruošti namų darbus, dalis centrų veikia ir vasaromis – organizuoja įvairias stovyklas ar kitas veiklas. Kiekvienu atveju atsižvelgiama, kokių paslaugų vaikui ir jo šeimai reikia labiausiai, pavyzdžiui, padedama spręsti šeimoje iškilusias problemas, rūpinamasi vaiko teisių apsauga, organizuojama psichologinė pagalba, teikiamos kitos individualios socialinės paslaugos.

Šiemet įsigaliojo Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo pakeitimas, pagal kurį įteisintas socialinės priežiūros paslaugų akreditavimas. Tai reiškia, kad iš valstybės ir savivaldybių biudžetų finansuojami vaikų dienos centrai turi akredituoti savo paslaugas, kad visuose juose nuo 2021 metų vaikams būtų teikiamos vienodai kokybiškos paslaugos – nesvarbu, ar vaikas gyvena mažame kaimelyje, ar didmiestyje. Nauja tvarka ne tik užtikrina kokybiškesnes paslaugas vaikams – patys dienos centrai gaus tvaresnį ir stabilesnį finansavimą.

VšĮ Biržų rajono socialinių paslaugų centro direktorė Jolanta Jasinskytė rajono vadovams pristatė VšĮ Biržų rajono socialinių paslaugų centro rajono gyventojams teikiamas paslaugas, kurios gali būti susiskirstytos į bendrąsias (informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo ir atstovavimo) ir specialiąsias (pvz. lankomąją priežiūrą, dienos socialinę globą institucijoje ir namuose, transporto organizavimo, aprūpinimo techninėmis priemonėmis,sociokultūrines, asmens hugienos ir priežiūros, apgyvendinimą savarankiško gyvenimo namuose ir kt.).

VšĮ Biržų rajono socialinių paslaugų centro direktorė Jolanta Jasinskytė džiaugėsi, kad klientams nereikia laukti paslaugų teikimo lankomosios priežiūros ir dienos socialinės globos namuose kaip daugelyje aplinkinių rajonų. Anot jos, mūsų rajone šios paslaugos organizuojamos greitai. Direktorė taip pat džiaugėsi, kad sklandžiai vyksta ir Globos centro veikla, organizuojama psichosocialinė pagalba globėjams (rūpintojams), budintiems globotojams, įtėviams, šeimynų dalyviams, aktyviai vykdoma globėjų (rūpintojų) paieška, šeimoms taikoma Atvejo vadyba ir teikiamos socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos.

Pagrindinis pasitarimo metu VšĮ Biržų rajono socialinių paslaugų centro direktorės iškeltas probleminis klausimas yra nuo 2021 m. liepos 1 dienos pasikeisiantis Valstybės ir savivaldybės įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymas, kuriuo numatyta, jog minimalūs atlyginimų koeficientai socialinės srities darbuotojams kils 30 procentų. Taip pat bus keliami priedų procentai už įgytą kvalifikacinę kategoriją. Šiems pokyčiams įgyvendinti, įstaigai darbo užmokesčiui padidinti bus papildomai reikalinga apie 78 tūkstančius eurų.

Pasak Administracijos direktorės, socialinėje srityje situacija nuolat kinta, šiemet socialinėms išmokoms trūksta virš 400 tūkstančių eurų, vis dėlto bene svarbiausia yra specialistų požiūris, aptarnavimo kultūra, kiekvieno atvejo analizė.

Biržų rajono savivaldybės informacija