Pradžia Biržų rajono savivaldybė
Lt En
Pradžia
Lt En

Patvirtintas Senojo pašto tyrimų ir tvarkybos darbų projekto parengimo finansavimas

Kovo 2 d.  Kultūros ministerijoje patvirtintas Pastatų komplekso namo (Senasis paštas): tyrimų ir tvarkybos darbų projekto parengimo finansavimas.

Kultūros paveldo objekto – Biržų pašto pastato (pastatų komplekso namas unikalus objekto kodas Kultūros vertybių registre 10484), tvarkybos darbų projekto parengimo preliminari kaina– 98 504,11 Eur.

Valstybės biudžeto lėšos sudarys 60 proc. (59 102,47 Eur) ir 40 proc. (39 401,64 Eur) bus skiriama iš Savivaldybės biudžeto lėšų.

Šis namas 1903 m. buvo statomas kaip vieno iš turtingiausių Biržų pramonininkų Teodoro Jansono rūmai. Pastate 1908 - 1914 m. buvo įsikūrusi Biržų keturklasė mokykla; 1917 - 1931 m. - Biržų gimnazija. Joje mokėsi poetai Kazys Binkis ir Julius Janonis, rašytojas Kazys Kiela, kompozitorius Motiejus Budriūnas, nemažai Lietuvos kariuomenės kūrėjų, menininkų, valstybininkų ir kitų žymių asmenybių. Pastačius „Saulės“ gimnaziją, pastate nuo 1931 m. veikė pašto, telegrafo, telefono įstaiga. 2019 m. Lietuvos paštas išsikėlė, ir pastatas buvo nenaudojamas.

2020 m. Biržų savivaldybė už 81, 400 tūkst. eurų istorinį pastatą nupirko iš AB „Lietuvos paštas“. Toks sprendimas priimtas siekiant artimiausiu metu atlikti reikalingus tvarkybos ir remonto darbus, pritaikyti pastatą naujai paskirčiai bei sudaryti sąlygas visuomenei lankytis šiame unikaliame objekte.

Pastatas raudonų plytų, 1257,33 kv.m.ploto,. Jis dviejų aukštų su mansarda ir dviem skliautiniais rūsiais. Fasadinis raudonų plytų mūras išdėstytas taip, kad primena pynimo ar siuvinėjimo raštų ornamentus. Fasado frontoną puošia ovalus langas, kiti langai, kaip ir durys, – pusapskritiminių arkų formos. Fasaduose išliko 1944 m. vykusio artilerijos apšaudymo metu sprogusių sviedinių žymių.

Pirmojo ir antrojo aukšto patalpos pereinamos su dviem didelėmis salėmis, kuriose išliko sieninės vidaus tapybos fragmentų. Lubose išlikę dekoratyviniai elektros jungikliai. Centriniai laiptai į antrąjį aukštą mediniai, autentiški, puošti drožyba ir ornamentuotais turėklais. Originalios dvi krosnys, vainikuojamos karnizo su karūna.

Senojo pašto vidaus remonto darbai atlikti dar tolimais 1959 m.; o kapitalinis pastato remontas ir stogo keitimas – 1977-1978 m.

Tikimasi, kad dar šiais metais bus įvykdyti ne tik projektavimo paslaugų viešieji pirkimai, bet ir pradėti konkretūs projektavimo darbai. Parengus Senojo pašto tyrimų ir tvarkybos darbų projektą, bus galima tęsti darbus pritaikant Senąjį paštą Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos bei Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centro veiklai.

Biržų rajono savivaldybės informacija