Pradžia Biržų rajono savivaldybė
Pradžia

Lietuvos totorių istorijos ir kultūros pažinimo popietė

2022-11-12 - 2022-11-12 Biržų krašto muziejus „Sėla“ Nuo12:00iki14:00 photo

Lapkričio 12 d. 12 val. Biržų krašto muziejuje „Sėla“ Lietuvos totorių istorijos ir kultūros pažinimo popietė

Programa
Vilniaus universiteto profesorės, habil. dr. Tamaros Bairašauskaitės paskaita: „Pažįstami ir nepažįstami Lietuvos totoriai: sugyvenimo šimtmečiai“.
2021 m. išleista prof. T. Bairašauskaitės knyga „Lietuvos totorių istorija“ kaip mat dingo iš knygynų lentynų. Apie ją buvo pasakyta: „jokia Lietuvos tautinė mažuma nėra dar sulaukusi tokio fundamentalaus ir išsamaus veikalo apie savo gyvenimą Lietuvoje (...) kito tokio visuminio istoriko žvilgsnio, profesionaliai aprėpiančio vienos tautinės mažumos įvairias gyvenimo sritis ir padėtį nuo pat įsikūrimo įvairiais valstybės istorijos periodais, nėra“.
Biržų krašto muziejus „Sėla“, arsenalo konferencijų salė.

Parodos „Lietuvos totoriai neaplenkė ir Biržų...“ atidarymas. Parodą ir savo išleistas knygas pristatys Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininkas Motiejus Jakubauskas.
Parodoje unikalūs dokumentai, sakralinio kultūros paveldo artefaktai - rankraštinės religinės knygos (kitebai), musulmonų Šventojo Rašto - Korano leidimai, Šventieji paveikslai (muhirai), Lietuvoje stovėjusių maldos namų – mečečių – maketai ir kt. totorių bendruomenės Lietuvoje istoriją pasakojantys eksponatai.
Biržų krašto muziejus „Sėla“, arsenalo mažoji parodų salė.

Maloniai kviečiame visus biržiečius išgirsti apie Biržų kunigaikštystėje gyvenusią etninę grupę iš pačių Lietuvos totorių bendruomenės narių lūpų. Labai laukiame buvusių totorių kaimų - Aspariškių ir Totorkalnio - gyventojų bei galimų totorių palikuonių: Jakubauskų, Šinkevičių, Bėliakų, Korsakų, taip pat šeimų, turinčių Totorių pavardę (galima pavardės kilmė iš tautovardžio).
Jie gyveno šalia mūsų, jie tebegyvena tarp mūsų.

Biržų krašto muziejaus „Sėla“ informacija