Kūrybinės dirbtuvės „Biržų viešųjų erdvių vizija“

 Savivaldybės mero V. Valkiūno padėka kūrybinių dirbtuvių dalyviams

                                                              

 

     Biržų rajono savivaldybėje pirmą kartą Lietuvoje taikomas naujoviškas formatas: ne supažindinti visuomenę su jau parengtais projektais, bet įtraukti miestelėnus į procesą ir išklausyti jų nuomones nuo pat pradžių.

     Lapkričio 26-29 dienomis Biržuose vyko paskutinis beveik du mėnesius vykusių kūrybinių dirbtuvių „Biržų viešųjų erdvių vizija“ etapas. Jo metu trys architektūrinės komandos kartu su Biržų miestelėnais kūrė ir Savivaldybės vadovams  bei visuomenei pristatė projektus penkioms viešosioms Biržų miesto erdvėms:  Pilies teritorija, parkas greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, J. Janonio ir Miesto aikštės ir želdynas Žvejų gatvėje.

     Biržų rajono savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas dėkoja už seniai puoselėtos idėjos įgyvendinimą  kūrybinių dirbtuvių „Biržų viešųjų erdvių vizija“ organizatoriams, tris dienas kartu su trimis profesionalių architektų komandomis dirbusiems Biržų „ambasadoriams“ Donatui Balčiauskui, Vytui Jareckui, Linai Januševičienei, Virgiui Undzėnui,  Merūnui Jukoniui, Gražinai Strazdienei, Egidijui Butėnui, Indra Drevinskaitei-Žilinskienei.  

     Ypač didelės padėkos nusipelnė biržiečiai, aktyviai teikę pasiūlymus ir idėjas dėl miesto ateities vystymo, dalyvavę kūrybinių dirbtuvių metu vykusioje konferencijoje, diskusijose-pasitarimuose bei pateiktų pasiūlymų aptarime. Išsakytos Jūsų mintys ir pasiūlymai taps idėjų banku keičiant ir gražinant mūsų Biržus. 

                     Tik dirbdami kartu paversime Biržus tokiu miestu, apie kurį svajojame!Filmas apie kūrybines dirbtuves "Biržų viešoji erdvė"

https://vimeo.com/149576715Architekčių A. Černauskienės, A. Brazauskaitės, A. Galaunytės, R. Sanderson,

E. Gruzdytės ir Gražinos Strazdienės, Egidijaus Butėno,

Indros Drevinskaitės-Žilinskienės pasiūlymai

„(PASI)NERK Į BIRŽUS“:


Aiškinraštis


(pasididina)

          

Pilies teritorija: Vanduo fosose – pilies teritorijos atgaivinimas ir žmonių pritraukimas visais metų laikais (šiltuoju sezonu sukuriama galimybė apiplaukti pilies teritoriją valtimi; šaltuoju sezonu – ant ledo įrengiama čiuožykla). Traukos objekto ir Biržų simbolio sustiprinimas atveriant vaizdus į pilį į skirtingų miesto vietų (išgenimi landšaftui nereikšmingi želdiniai akcentuojant pilį ir apsauginius pylimus).

   

Pilies teritorija pritaikoma miestiečių ir miesto svečių poreikiams (įrengiami takai, suoleliai, apšvietimas, šiukšlių dėžės, veja bei smulkieji želdiniai, sutvarkomi laiptai, tiltas ir jungtis su pliažu, aplinka pritaikoma neįgaliųjų poreikiams); vidinis pilies kiemas pritaikomas kameriniams kultūriniams renginiams, pvz. klasikinės muzikos koncertams (pakeičiama kiemo danga, kieme įrengiamos elektros jungtys, apšvietimas, numatomos vietos kėdėms, mobilus amfiteatras); naujame pastate prie pagrindinio įvažiavimo į pilies teritoriją įrengiama kavinė, informacijos centras, dviračių ir valčių nuoma, tualetai.

Atstatytuose pastatuose pilies teritorijoje siūlome įrengti viešbutį ir SPA.


J. Janonio aikštė – pagrindinė miesto/rinkos aikštė:      Siūlome šią erdvę plėtoti kaip pagrindinę Biržų miesto aikštę ir masinių renginių vietą. Aktyvinti užstatymą aplink aikštę pritraukiant kuo įvairesnės paskirties objektus, ar net miesto institucijų pastatus. Įrengti kokybišką šviesios spalvos akmens plokščių dangą iki pat užstatymą formuojančių fasadų. J. Janonio paminklą siūlome palikti, tik keičiant aikštės dangą, pakeisti ir jo lokaciją – link istorinės gatvės- dabar formuojamos alėjos, atsisakant centrinės kompozicijos. S. Dagilio paminklą siūlome perkelti prie Dagilio gatvės. Liuteronų bažnyčios vietą pažymėti labirintu, suformuotų iš žemaūgių augalų. Parkingo problemų sprendimui siūlome optimizuoti turgaus teritoriją.

 


Dabartinė miesto aikštė - siūlomas Biržės skveras: paversti aikštę Biržės skveru, kuriame būtų eksponuojami menininkų darbai, šiuolaikinės meno instaliacijo.         Ateityje prie Vytauto gatvės formuoti užstatymą, norint pabrėžti gatvės išklotines ir judėjimą link pagrindinės miesto aikštės. Siūlome įrengti granito plytelių dangą ir formuoti pagrindinius miesto gėlynus, tame tarpe ir Birutės paminklą; išplėsti automobilių stovėjimo aikštelę prie katalikų bažnyčios

Evangelijos sodai su aktyvaus poilsio zona: matome šią vietą sudarytą iš kelių zonų – sakralinę erdvę su kapinėmis, Evangelijos sodai ir aktyvaus poilsio zona jaunimui. Pietinėje pusėje numatyti automobilių stovėjimo vietas.

Žvejų krantas: romantiška ir kamerinė vieta visos šeimos poilsiui. Nedideli teminiai ir edukaciniai renginiai susiję su žuvimi, žvejyba. Formuojami amfiteatriniai suoliukai su nedidele aikštele scenai. Siūlome nedidelę automobilių stovėjimo aikštelę, WC ir mobilios kavinės vietą prie Žvejų gatvės. 

Ekspertų komentaras: Projekte kuriama labai logiška ir vientisa infrastruktūra, apjungianti dviračių, pėsčiųjų, vandens transportą, išnaudojanti patrauklias pakrantes. Ežeras tampa rekreacinius objektus (ir scenarijus) vienijantis elementas, o gamtos pažinimas – vienijantis motyvas. Želdynai panaudojami vientisos urbanistinės struktūros formavimui, išskiriant miestiškus elementus (alėjas, skverus, ir pan.). Emocinės vertės įtraukiamos į miesto tapatybės formavimą, pabrėžiama spalvų reikšmė formuojant erdves. Miesto erdvės pritaikomos skirtingo judėjimo galimybių erdvės naudotojams. Siūloma mažinti želdinių Pilies teritorijoje, išryškinant Pilies charakterį, o fosas išvalyti ir užpildyti vandeniu, tačiau esami ypatingos vertės sveiki vertingi medžiai turėtų būti saugojami.


„MetrO architektūra“

(arch. Julius Biliūnas, Algimantas Mačiulis, Paulius Kisielis, Tautvilė Džiugytė, Stasė Jatužienė). Biržiečiai ambasadoriai:  Donatas Balčiauskas, Vytas Jareckas 

AiškinraštisProjekto aprašymas: Pagrindinė nagrinėjama problema – pernelyg išskydęs užstatymas (apie 35 % istorinio miesto centro yra neužstatyta teritorija (be Pilies teritorijos), dideli viešųjų erdvių plotai, nelogiškas jų scenarijus (dauguma jų „persidengia“, formuodamos ištisas plynes).

Tiškevičiaus aikštė. Bendruomenės vizija: miesto švenčių erdvė, fonas Šv. Jono Krikštytojo bažnyčiai. Bendruomenės siūlymai: skaidyti zonomis, sutvarkyti aplinką, numatyti galimybę užstatyti. Sprendimas: Aikštę greta Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios siūloma iš dalies užstatyti gyvenamosios ir komercinės paskirties pastatais. Siekiama, kad aikštė įgautų aiškesnį kontūrą, taptu jaukesnė ir lengviau suvokiama. Numatant, kad J. Janonio aikštėje gali vykti dauguma miesto švenčių, esamo dydžio aikštė miestui tampa nereikalinga. Siūlome suteikti jai mažesnį vaidmenį, naudoti kaip skverą Tiškevičiaus paminklui.

Juliaus Janonio aikštė. Bendruomenės vizija: bendra miestiečių susibūrimo vieta, įprasminta kamerinė erdvė šeimai. Lengvai matoma ir prieinama. Bendruomenės siūlymai: Pertvarkyti, vizualiai sumažinti erdvę, spręsti naują (istorinį) užstatymą palei Basanavičiaus gatvę, gali atsirasti nauji elementai (žaidimų aikštelė). Vieta paminklui. Parkingas. Suolai, žaidimų aikštelės. Pažymėti/atstatyti bažnyčią. Sprendimas: Janonio aikštė formuojama kaip nauja, pagrindinė miesto aikštė. Vienas iš pagrindinių uždavinių – suteikti aikštei vizualinį identitetą, suteikti jai siluetą, kontūrą, kuris būtų matomas ne tik plane, bet jaučiamas vizualiai. Siekiant įrėminti aikštės kontūrą siūloma tankinti užstatymą jos prieigose – Vilniaus ir J. Basanavičiaus gatvėse. Kadangi dabar aikštės yra suvokiama kaip bendra erdvė kartu su tankiai apželdintu skveru, siūlome juos atskirti. Aikštės ribas griežtai apibrėžti mažosios architektūros elementais ir apželdinimu, tuomet aikštės akcentu taptų paminklas J. Janoniui. Apželdintą skverą vizualiai jungti su kitoje gatvės pusėje esančiomis karių kapinėmis – formuoti žaliąją zoną. Skvere numatyta galimybė atstatyti buvusią bažnyčią, bet skveras gali funkcionuoti ir be bažnyčios. Ant J. Janonio/Vilniaus g. kampo numatyta vieta S. Dagilio skulptūrai.

Sklypas aplink Evangelikų Reformatų bažnyčią. Bendruomenės vizija: Rami poilsio erdvė, kamerinė erdvė, apžvalga piliai, jungtis su pilimi. Bendruomenės siūlymai: tiltas/lieptas, atraminės sienelės, sutvarkymas, Radvilos skulptūra. Sprendimas: Sklypai aplink Evangelikų Reformatų bažnyčią formuojami trijų paskirčių. Sklypas pietinėje dalyje, taip vadinamas Reformatų skveras formuojamas dalinai užstatant dabar tuščią teritoriją gyvenamųjų namų kvartalais. Svarbus aspektas matomumas nuo Vytauto g. iki Evangelikų Reformatų bažnyčios bokšto, kurio neturėtų pertraukti naujai formuojamas užstatymas. Atsiradusiame trikampio formos skvere prieš bažnyčią siūloma statyti paminklą miesto įkūrėjui Radvilai, formuoti žaliąsias erdves, statyti automobilius. Sklypas tarp Evangelikų Reformatų bažnyčios ir pakrantės esanti žalia erdvė skiriama rekreacijai. Teritorijoje tarp Evangelikų Reformatų bažnyčios ir naujai planuojamo pėsčiųjų tilto planuojamas Reformatų parkas. Parko zona skirstoma išilgai pėsčiųjų tako, jungiančio pėsčiųjų tiltą ir Reformatų gatvę. Teritorijoje numatoma aktyvi laisvalaikio praleidimo zona – riedlenčių parkas, vaikų žaidimų aikštelės, treniruokliai. Parko akcentu, o taip pat Vytauto g. pabaiga taptų apžvalgos bokštas.

Pliažas ir pakrantė. Bendruomenės vizija: vandens pramogos. Bendruomenės siūlymai: valčių prieplaukos su nuoma, automobilių aikštelė, valčių nuleidimas iš Radvilų g., visa pliažo infrastruktūra, suoliukai, takeliai ir pan., kelios žaidimų aikštelės.

Sprendimas: pliažas tvarkomas kompleksiškai, kartu su visa pakrante iki Radvilų g. ir skveru už Evangelikų Reformatų bažnyčios. Pliažo zona traktuojama kaip krantinės dalis ir veikia kartu su valčių prieplauka ir nuomos punktu bei valčių nuleidimo vieta Radvilų g. pabaigoje. Ši erdvė formuojama kaip fonas pilies teritorijai, todėl naujų statinių beveik nėra. Pliažo teritorijoje siūloma įrengti persirengimo kabinas, sutvarkyti esamas vaikų žaidimų aikšteles ir esamą WC. Radvilų g. pabaigoje formuojamas transporto mazgas – automobilių stovėjimo aikštelė, valčių nuleidimo rampa. Greta siūloma įrengti buriavimo klubą valčių ir dviračių nuomos punktą, viešojo WC patalpas, informacijos centrą. Iš valčių prieplaukos numatomas pramoginis maršrutas į Meilės salą.

Pakrantės zona tęsiama palei Evangelikų Reformatų bažnyčią, naujai kuriamą Reformatų parką, užbaigiama pėsčiųjų/dviračių tiltu, jungiančiu Reformatų ir Latvygalos gatves. Greta Evangelikų Reformatų bažnyčios eksponuojamas inkaras, planuojama skautų erdvė. Krantinėje numatomi dviračių ir pėsčiųjų takai, suoliukai, lauko apšvietimas.

Sklypas Žvejų gatvėje. Bendruomenės vizija: Rami poilsio erdvė, kamerinė erdvė, apžvalga piliai, jungtis su pilimi. Bendruomenės siūlymai: sutvarkymas, keltas arba tiltelis.

Sprendimas: Aktyvios rekreacijos erdvė miestiečiams, visa krantinė tvarkoma lokaliai, įrengiami pėsčiųjų ir dviračių takai palei pakrantę. Esami želdynai tvarkomi, retinami ir grupuojami,   formuojant viešas sėdėjimo vietas. Numatoma aktyvaus poilsio zona su viešu sporto inventoriumi, vaikų žaidimų aikštelės bei pasyvi erdvė – terasuota pieva, kuri gali būti naudojama tiek aktyviam poilsiui, tiek specifiniams renginiams (pavyzdžiui Joninėms, folklorinių ansamblių susibūrimams). Sklypas turi aktyvų vizualinį ryšį su pilies prieigomis, todėl siūloma įrengti  pramoginį keltą per Agluonos upę, apjungiantį šias erdves. Ryšys tarp šių teritorijų išplėstų Žvejų g. sklypo teritorijos patrauklumą (prijungtų jį prie miesto centro), tuo pačiu suteiktų polifunkciškumo ir pilies teritorijai, atvertų ją lankytojams greta vykstančių renginių metu. Numatomas epizodinis privažiavimas prie kelto (gali būti dubliuojamas su pėsčiųjų taku). Žvejų g. sklypo prieplauka medinė, terasuota. Pilies teritorijos prieplaukoje siūloma įrengti restoraną su svečių namais.

Ekspertų komentaras: Projekte atkuriama istorinio miesto struktūra su istoriniam miestui būdingo dydžio viešosiomis erdvėmis, aikštėmis. Atkuriamas nunykusių gatvių tinklas ir sukuriama galimybė suformuoti zonas naujoms funkcijoms vystytis. Vytauto gatvė išryškinama kaip centrinė viešoji erdvė, prie kurios jungiamos šoninės viešosios erdvės. Sveikintinas siūlymas grąžinti istorinį mastelį Rotušės aikštei, suteikti vienai iš aikščių pavadinimo „Radvilų“. Darbe taip pat aktyvinamas miesto ryšys su vandeniu.„MetrO architektūros“ ir biržiečių Donato Balčiausko ir Vyto Jarecko pasiūlymai (vizualizacija):

  

 

 

 

 

                

 

„AEXN+Co“ komanda ir biržiečių Linos Januševičienės, Virgio Undzėno ir Merūno Jukonio pasiūlymai:

 Aiškinraštis

„AEXN+Co“ (arch. Tomas Grunskis, Martynas Mankus, Kęstutis Zaleckis (konsultantas), Romas Rimkus, Jūratė Kindurytė, sociologė Dalia Čiupailaitė, Benjamin Cope (konsultantas)). Biržiečiai ambasadoriai:  Lina Januševičienė, Virgis Undzėnas ir Merūnas Jukonis.

 

Projekto aprašymas: Biržai – gamta, miestas ant vandens, pramonė, kultūra, religinis, edukacinis centras. Penkios teritorijos susiję su platesniu kontekstu, rekreacinė sistema greta vandenų gali padėti Biržams plėtotis ir atgaivinti tuščias erdves šonuose nuo Vytauto gatvių. Atkurti siauruko parkelį, senovinius fosų likučius. Žmonės turi judėti iš vienos erdvės į kitą, o kiekviena erdvė turėtų savo charakterį.

 

J. Janonio aikštė: Jaunimo aikštė, skirta aktyviam poilsiui. Greta paminklo būtų įgilinta erdvė, taip pat amfiteatras ir skeit-parkas. Greta esančiame Liuteronų skvere įkurta ramesnio poilsio erdvė su vaikų žaidimų aikštele, želdiniais ir pažymėtais bažnyčios pamatais ir tūriu. Erdvė ties dabartiniu parkingu galėtų būti skirta laikiniems amatininkų paviljonams. Prieš Kultūros namus galėtų vykti kultūros renginiai.

 

Miesto aikštė: aiškiai atskirtos erdvės: želdynų plote eksponuojami paminklo likučiai, naujas fontanas viduryje būtų riba tarp aktyvios veiklos ir reprezentacinės erdvių, o trečiojoje dalyje būtų įkurta atvira galerija, kur savo darbus eksponuotų vietos menininkai. Čia grindinį siūloma grįsti „miestiečių plytelėmis“ – kiekvienas norintis prisidėti prie aikštės kūrimo, galėtų tokią plytelę su savo vardu užsakyti.

 

Reformatų bažnyčios erdvė – Biržiečių sodas: rekreacinė erdvė, kurios dalyje būtų sodas su žymiems biržiečiams sukurtais suoleliais, dalyje prieš bažnyčią – į Biržus grįžtančių biržiečių pasodintų medelių sodas, skaitymo erdvė.

 

Piliavietė:  aktyviai naudojama, ne vien tik saugoma erdvė. Siūloma sujungti piliavietę su bažnyčios aikšte tilteliu. Siūlomas informacinis centras. Piliavietė turėtų turėti ryšį su paplūdimiu. Šiaurinėje dalyje numatoma aktyvaus poilsio zona ir vandenlenčių parkas.

 Žvejų „kampas“: siūlomas papildoma medinė krantinė, sujungianti miesto centrą su kelto vieta. Prie tilto siūlomas fontanas. Tuščiame rekreaciniame plote bus galima veikti bet ką – siūloma tik infrastruktūra (suoliukai, takai, apšvietimas). Siūloma žvejų prieplauka, WC,  lauko kavinė, gimnastikos įrangos aikštelė.

 Ekspertų komentaras: Labai sėkmingas siūlymas vietoje linijinio miesto formuoti tinklinę struktūrą, vystant skersinius ryšius, pažymint esamus istorinius reliktus, kuriant naujus traukos objektus. Geras siūlymas keisti erdvių tapatybę iškeliant automobilių parkavimą iš pagrindinių miestų erdvių ir jose formuoti pėsčiųjų ir dviračių takų sistemą. Sąsajos tarp viešųjų erdvių stiprinamos per vienijančius scenarijus, kurie tuo pačiu yra daugialypiai – ta pati erdvė gali būti naudojama įvairiems tikslams. Teigiamai vertintinas ryšių tarp Žvejų g. ir Pilies apylinkių stiprinimas, reprezentacinių funkcijų papildymas rekreacinėmis veiklomis. Pilies teritorijos panaudojimas tinkamas šiandienos bendruomeniniams poreikiams, ji tinkamai sujungta su kitomis teritorijomis. 

Visų erdvių naudojimo scenarijai orientuoti į miestiečių įtraukimą į erdvių formavimą ir priežiūrą. 

Sėkmingas siūlymas suteikti istorinius vietovardžius viešosioms erdvėms. Geri siūlymai atkurti buvusios liuteronų bažnyčios siluetą, pažymėti fosų likučių, buvusių pamatų vietas, įtraukti žydų paveldą į lankomų kultūrinių ir istorinių objektų maršrutą. 

Sveikintinas miesto sodo– kultūrinės erdvės kūrimas. Sukuriamos galimybės pritraukti papildomas kultūrines funkcijas, įamžinti  kapinių vietą. Paveldas panaudojamas ne tik kaip muziejiniai objektai, bet ir kaip kasdieninis paveldas (amatai – alus, duona, tradiciniai verslai).  Svarbus siūlymas kurti žaidimų zonas viešosiose erdvėse visų amžiaus grupių vaikams, išsaugoti natūralią erdvę greta žvejų gatvės, kuriant žvejų prieplauką ir įrengiant dirbtiną krantinę.Pristatyti ir aptarti kūrybinių dirbtuvių „Biržų viešųjų erdvių vizija“ projektai

Paskutinį lapkričio savaitgalį baigėsi Biržų rajono savivaldybės ir Lietuvos architektų sąjungos surengtos architektūrinės kūrybinės dirbtuvės „Biržų viešųjų erdvių vizija“. Jų metu kurtos idėjos ir scenarijai, kaip būtų galima pertvarkyti penkias Biržų miesto centre esančias viešąsias erdves, formuojančias miesto veidą: tai Pilies teritorija, parkas greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, J. Janonio ir Miesto aikštės ir želdynų zona Žvejų gatvėje.

                      

Pastaraisiais metais nemažai Lietuvos miestų ir miestelių, pasinaudodami Europos sąjungos fondų suteiktomis galimybėmis, atnaujina savo viešąsias erdves. Kokybiški architektūriniai sprendimai parko, aikštės patrauklumui labai svarbu, tačiau tokių erdvių populiarumui ne mažiau įtakos turi tai, ar jos atitinka miesto visuomenės lūkesčius, įvairių miesto socialinių grupių, bendruomenių, organizacijų interesus. Todėl Biržuose bene pirmą kartą Lietuvoje buvo pritaikytas naujoviškas architektūrinių dirbtuvių formatas.

Architektūrinės kūrybinės dirbtuvės – tai ne konkursas, kurio metu išrenkamas įgyvendinimui pritaikytas projektas, o procesas, kurio metu kuriamos įvairios architektūrinės-urbanistinės idėjos, atrenkamos geriausios ir atmetamos blogiausios. Kūrybinių dirbtuvių „Biržų viešųjų erdvių vizija“ galutinis rezultatas bus rekomendacijų rinkinys, kaip turėtų būti tvarkomos penkios viešosios erdvės Biržuose. Šios rekomendacijos taps pagrindu vėliau vyksiančių architektūrinių konkursų užduotims.

            

Architektūrinėms kūrybinėms dirbtuvėms pritaikyta Vakaruose jau įprasta, o Lietuvoje kol kas nauja schema - siekta ne supažindinti visuomenę su projektais, kai jie jau sukurti, bet įtraukti miestiečius į procesą ir išklausyti jų nuomones nuo pat pradžių. Todėl šiose kūrybinėse dirbtuvėse vienodai svarbūs dalyviai buvo Biržų rajono savivaldybė, Biržų bendruomenė ir architektai, sociologai bei kraštovaizdžio specialistai.

Kūrybines dirbtuvės vyko trimis etapais. „Pradėjome nuo užduoties formulavimo, nes architektūrinio projekto sėkmė tiesiogiai priklauso nuo užduoties kokybės – kuo aiškiau, detaliau pasakoma, ko norima, tuo geresnio rezultato galima tikėtis.“ – sakė kūrybinių dirbtuvių kuratorė Rūta Leitanaitė. Pirmajame susirinkime spalio pradžioje savo nuomonę ir lūkesčius dėl penkių viešųjų erdvių ateities išsakė apie 60 Biržuose veikiančių organizacijų, bendruomenių, įstaigų, verslo atstovų, kartu jie suformavo Biržų viešųjų erdvių vystymo darbo grupę. Biržiečių idėjoms surinkti moderatorės Elena Archipovaitė ir Giedrė Godienė sukūrė bendradarbiavimo platformą, kurioje visą spalio mėnesį biržiečiai buvo kviečiami išsakyti savo lūkesčius, poreikius ir pasiūlymus elektroniniu paštu, prisijungti prie pokalbių FB grupėje „Biržų viešų erdvių vizija“ (šiuo metu prie jos prisijungę apie 220 žmonių) ar įmesti savo laišką į informacines dėžes savivaldybės pastatatuose, bibliotekoje ir Biržų seniūnijoje. Savo nuomonę apie Biržų viešųjų erdvių ateitį pareiškė per 200 žmonių.

                 

Po mėnesio įvykęs antrasis etapas buvo skirtas tiksliai kūrybinių dirbtuvių užduočiai suformuoti. Vieną dieną urbanistikos, kraštovaizdžio, architektūros, geografijos, vandens telkinių, kultūros paveldo specialistai skaitė paskaitas apie Biržų istoriją, kultūrines, gamtines vertybes, socialinį potencialą, savo poziciją pristatė Biržų jaunimo, verslo, religinių bendruomenių atstovai. Antrąją dieną, vadovaujami moderatorių, biržiečiai dalyvavo edukaciniuose užsiėmimuose, kurių metu patys kūrė scenarijus, ką jose norėtų veikti tai pat šių užsiėmimų metu  buvo surinktas centrinių Biržų viešųjų erdvių raidos „idėjų ir rekomendacijų bankas“, nubraižyti biržiečių minčių, pasiūlymų, prisiminimų žemėlapiai. „Taigi užduotį architektams sudarė paketas iš nagrinėjamose teritorijose galiojančių oficialių reglamentų, specialistų parengta informacija apie Biržus įvairiausiais pjūviais ir Biržų bendruomenės pageidavimų santrauka.“ – sakė R. Leitanaitė.

              

              

Paskutinio, trečiojo, etapo metu trys architektūrinės komandos vizualizavo ir kūrė projektus penkioms viešosioms erdvėms. Tris dienas ir dvi naktis Biržų Pilies Arsenale plušo architekčių Aušros Černauskienės, Akvilės Brazauskaitės, Aistės Galaunytės, Ramunės Sanderson, Emilijos Gruzdytės (sociologė) grupė, grupė „AEXN+Co“ (arch. Tomas Grunskis, Martynas Mankus, Kęstutis Zaleckis (konsultantas), Romas Rimkus, Jūratė Kindurytė, sociologė Dalia Čiupailaitė, Benjamin Cope (konsultantas)) ir „MetrO architektūra“ (arch. Julius Biliūnas, Algimantas Mačiulis, Paulius Kisielis, Tautvilė Džiugytė, Stasė Jatužienė).

Komandas sudarė ne tik architektai, bet ir kraštovaizdžio specialistai, sociologai ir po du-tris biržiečius, taip vadinamus „ambasadorius“ – pačius aktyviausius žmones, kuriuos savo atstovais architektų komandose išsirinko patys biržiečiai. Prieš vykdami į Biržus architektų komandos burtų keliu ištraukė Biržų „ambasadorius“, kurie kartu intensyviai ieškojo idėjų Biržams. Su „MetrO architektūros“ architektais darbavosi Donatas Balčiauskas, Vytas Jareckas, su „AEXN+Co“ komanda – Lina Januševičienė, Virgis Undzėnas ir Merūnas Jukonis, o prie A. Černauskienės, A. Brazauskaitės, A. Galaunytės, R. Sanderson, E. Gruzdytės komandos prisijungė Gražina Strazdienė, Egidijus Butėnas, Indra Drevinskaitė-Žilinskienė.

                     

                     

Kūrybinių komandų sukurtus projektus vertino ekspertai: Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas Marius Šaliamoras, urbanistas, architektas Mindaugas Pakalnis, kraštovaizdžio architektė Jurga Večerskytė-Šimeliūnė, sociologė Jekaterina Lavrinec, Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorius Rimantas Pauža. Projektų pristatyme dalyvavo apie 130 žmonių.

„Dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse kartu su architektais man buvo dar nepatirtas iššūkis“, - įspūdžiais dalinosi „ambasadorius“ Biržų seniūnas Vytas Jareckas. – „Mes, biržiečiai, esame pripratę prie plačių tuščių laukų, o kurti nedideles erdves, derančias prie senamiesčio nėra taip įprasta. Diskutavome, ginčijomės, teko net pasiskaityti kolegų architektų atneštas architektūrines knygas. Naktį po pirmosios kūrybinių dirbtuvių dienos sapnavau vien tuos Biržų parkus ir aikštes. Tačiau galų gale radome kompromisus daugumoje ginčų, o taip pat buvo akivaizdu, jog architektų profesionalumu verta pasitikėti.“

                

„Toks projektas, kai šitaip plačiai įtraukiama visuomenė, mūsų miestelyje vyksta pirmą kartą. Matėme didžiulį visuomenės susidomėjimą, kuris parodė, jog savivaldybė eina teisinga linkme, tardamasi su žmonėmis apie miesto ateitį: Biržų bendruomenė jaudinasi dėl viešųjų erdvių, norime jose jaustis saugūs, atviri vienas kitam, svetingi, reprezentatyvūs.“ – sakė „ambasadorė“ biržietė Gražina Strazdienė.

„Įspūdžiai netikėtai geri, matyti labai rimto darbo rezultatai“ – po dirbtuvių sakė Biržų rajono meras Valdemaras Valkiūnas. – „Džiugina variantų gausa, matyti galimybių padaryti proveržį Biržams. Artimiausiu metu reikės apsvarstyti, kurias idėjas pasirinksime įgyvendinimui, nes svarbu ne tik aplinkos grožis, bet ir ekonominis racionalumas“.

           

„Su nerimu laukėme kūrybinių dirbtuvių rezultatų ir jie nenuvylė! Projektuose matau tikrai daug pasiūlymų, kuriuos bus galima realizuoti“, – džiaugėsi Biržų rajono administracijos direktorius Rimantas Pauža. – „Jau nekalbu apie tą naudą, kuria gavo bendruomenė ir savivaldybė, dalyvaudamos šiame projekte – radome bendrų sąlyčio taškų, sustiprinome pasitikėjimą vieni kitais“.

Kūrybinių dirbtuvių projektų ekspoziciją galima apžiūrėti Pilies Arsenale muziejaus darbo metu.

 

Daugiau informacijos: www.birzai.lt, www.architektusajunga.lt, FB gupė: Biržų viešų erdvių vizija

Kontaktinis asmuo: kūrybinių dirbtuvių kuratorė Rūta Leitanaitė, info@architektusajunga.lt, +37061572309


Pristatytos projektų idėjos penkioms viešosioms Biržų miesto erdvėms

                        

       Lapkričio 26-29 dienomis Biržuose vyko paskutinis kūrybinių dirbtuvių „Biržų viešųjų erdvių vizija“ etapas. Jo metu trys architektūrinės komandos kūrė ir pristatė Savivaldybės vadovams  ir visuomenei projektus penkioms viešosioms Biržų miesto erdvėms:  Pilies teritorija, parkas greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, J. Janonio ir Miesto aikštės ir želdynas Žvejų gatvėje. Šių erdvių sutvarkymas inicijuojamas remiantis 2014 m. parengta Biržų miesto kompleksinės plėtros 2014-2020 m. galimybių studija.  Kūrybinių dirbtuvių rezultatai bus pagrindas rekomendacijoms 5 viešųjų erdvių Biržuose architektūriniams konkursams organizuoti ateityje (planuojama 2016, 2017 m.).

     

     

    

    

    

       Visas tris dienas kartu su trimis profesionalių architektų komandomis dirbo ir pasiūlymus teikė Biržų „ambasadoriai“. Su „MetrO architektūros“ architektais darbavosi Donatas Balčiauskas ir Vytas Jareckas, su „AEXN+Co“ komanda – Lina Januševičienė, Virgis Undzėnas ir Merūnas Jukonis, o prie A. Černauskienės, A. Brazauskaitės, A. Galaunytės, R. Sanderson, E. Gruzdytės komandos prisidėjo Gražina Strazdienė, Egidijus Butėnas ir Indra Drevinskaitė-Žilinskienė.    

                     

                     

                    

      Lapkričio 27-28 dienomis architektai ir ambasadoriai intensyviai darbavosi Pilies arsenale, o šeštadienio naktį intensyvus darbas truko net iki 5 val. ryto. Bendro profesionalių architektų ir „ambasadorių“ darbo vaisiai lapkričio 29 d. pristatyti Pilies arsenale vykusiame idėjų ir pasiūlymų, kaip užstatyti Biržų viešąsias erdves pristatyme ekspertams ir Savivaldybės vadovams bei viešame aptarime su visuomene.

                                                                                                    Biržų rajono savivaldybės informacija
Biržiečiai braižė, rašė ir kalbėjo apie 5 parkų ir aikščių mieste ateitį

                                                      

       Lapkričio 7-8 dienomis Biržuose įvyko antrasis kūrybinių dirbtuvių „Biržų viešųjų erdvių vizija“ raundas.

      Biržų rajono savivaldybės ir Lietuvos architektų sąjungos organizuojamose architektūrinėse-urbanistinėse kūrybinėse dirbtuvėse kuriamos idėjos, kaip galėtų atrodyti Biržų veidą formuojančios Pilies teritorija, parkas greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, J. Janonio ir Miesto aikštės ir želdynas Žvejų gatvėje.

                   

      Siekiama atsakingai pasiruošti svarbiems vystymą lemiantiems sprendimams, surinkti kuo daugiau biržiečių nuomonių apie tai, kaip galėtų atrodyti penki parkai ir aikštės Biržuose, ko juose trūksta, ką juose miestiečiai norėtų veikti. „Kokybiški architektūriniai sprendimai parko, aikštės patrauklumui labai svarbu, tačiau tokių erdvių populiarumui ne mažiau įtakos turi tai, ar jos atitinka miesto visuomenės lūkesčius, įvairių miesto socialinių grupių, bendruomenių, organizacijų interesus“ – sakė kūrybinių dirbtuvių kuratorė Rūta Leitanaitė (LAS). – „Todėl Biržuose taikomas naujoviškas formatas: ne supažindinti visuomenę su projektais, kai jie jau sukurti, bet įtraukti miestiečius į procesą ir išklausyti jų nuomones nuo pat pradžių.“

       Spalio 7 dieną vykusiame pirmajame projekto raunde biržiečiai iškėlė pirmines šių teritorijų tvarkymo idėjas, iki lapkričio 3 d. buvo renkami rašytiniai pasiūlymai. Savaitgalį vykusių renginių metu buvo žengtas dar vienas miestiečių pilietiškumą, žinias gilinantis ir nuomones sisteminantis žingsnis.

      Renginyje biržiečiai taip pat susipažino su trimis architektų komandomis, kurios kurs profesionalius viešųjų erdvių pasiūlymus. Sekmadienis buvo skirtas nagrinėjamų erdvių – Pilies ir pliažo sklypo, Miesto ir J. Janonio aikščių, erdvės aplink Evangelikų reformatų bažnyčią, sklypo Žvejų gatvės gale – lankymui ir pokalbiams su tais, kas šalia gyvena ir aktyviai naudoja šias teritorijas.

                     

      Nuo 12 iki 14 valandos renginio moderatorės dr. Giedrė Godienė ir Elena Archipovaitė biržiečius kvietė užsukti į šiose 5 vietose pastatytas palapines. Projekto savanoriai fiksavo žmonių mintis ir lūkesčius apie tai, kas dabar šiose teritorijose biržiečiams patinka, gerai nuteikia, ko dar trūksta, buvo užrašomos ir su tuo susijusios asmeninės istorijos.

     Apibendrinus iki lapkričio 3 d. išsakytus pasiūlymus, buvo atrinktos 20 dažniausiai pasikartojančių idėjų, sukurtas jas vaizduojančių 20 ženklų-simbolių (lipdukų) paketas. Šeštadienio veiklų tikslas buvo dvejopas – ir surinkti dar daugiau biržiečių minčių, ir paskatinti juos erdvėje lokalizuoti savo vizijas.

            

       Nepaisant lietaus, biržiečiai vaikščiojo po miestą, tyrinėjo jo erdves ir bendravo, diskutavo tarpusavyje. Aktyviausieji, susiskirstę į grupes atliko Idėjų kartografavimo užduotį: ant nagrinėjamų vietovių planų klijavo įvairias veiklas ir statinius žyminčius lipdukus, braižė parkingus, takus ir tiltus, būsimų vaikų žaidimų aikštelių, parkų ribas. Iš viso buvo pateiktos 5 Miesto aikštės, po 6 Reformatų sklypo, Pilies sklypo ir J. Janonio aikštės ir net 9 Žvejų g. sklypo erdvinės vizijos.

      Nuo 14.30 val. Arsenale visų 32 vietovių planų duomenys buvo apibendrinti, iškeltos idėjos lokalizuotos 5 išvadiniuose žemėlapiuose (po vieną – kiekvienai nagrinėtai viešajai erdvei). Šie erdviškai susiteminti pirminiai bendruomenės pasiūlymai tapo nauja tema miestiečių pokalbiams ir vienu iš atskaitos taškų profesionaliai kuriant viešųjų erdvių vystymo pasiūlymus.

                   

      Greta brėžinių vykusius įdomius pokalbius pratęsė bendruomenių „ambasadorių“ rinkimai. Šie biržiečiai lapkričio 27-29 dienomis vyksiančiose architektūrinėse kūrybinėse dirbtuvėse dalyvaus kaip patarėjai architektų grupėms – dirbs kartu su profesionalais ir perduos bendruomenės pageidavimus architektams.

     Bendru sutarimu nuspręsta, kad bendruomenės balsą atstovaus 8 ambasadoriai: Vytas Jareckas, Egidijus Butėnas, Indra Drevinskaitė-Žilinskienė, Gražina Strazdienė, Virgis Undzėnas, Lina Januševičienė, Donatas Balčiauskas ir Merūnas Jukonis.

     Tarp spalio 8 d. ir lapkričio 6 d. projekto veiklose dalyvavo daugiau kaip 200 biržiečių. 30 asmenų ir organizacijų pateikė daugiau nei 40 psl. apimančius rašytinius pasiūlymus dėl nagrinėjamų erdvių tvarkymo. Lapkričio 7-8 d. renginiuose dalyvavo per 200 žmonių. Savo nuomonę (raštu, schemose) išreiškė daugiau negu 100 žmonių, tarp kurių vaikai, jaunimas, senjorai, verslininkai, mamos, gyventojai, administracija, religinės bendruomenės ir kt.

Konferencijos vaizdo medžiaga:

1. Konferencijos 1a dalis: https://ac.liedm.net/p3eaiw7q4jt/...
2. Konferencijos 2a dalis: https://ac.liedm.net/p8b68bvxts6/
3. Konferencijos baigiamoji dalis: https://ac.liedm.net/p1uaap36qhe/


Daugiau informacijos: www.architektusajunga.lt,

 faceboook: https://www.facebook.com/groups/863025643811666/Kūrybinės dirbtuvės „Biržų viešųjų erdvių vizija"

                  

      Biržų rajono savivaldybė ir Lietuvos architektų sąjunga lapkričio 7 ir 8 dienomis pakvietė biržiečius dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse „Biržų viešųjų erdvių vizija“. Visi turėjo puikią galimybę idėjų bankui pasiūlyti savo nuomonę, kaip Biržus paversti tokiu miestu, apie kurį svajoja.

    

    

     Šeštadienį pilies arsenale biržiečiams buvo prisistatytos architektų, kurie rengiasi kurti viešųjų erdvių vizijas, komandos: AEXN + Co (arch. T. Grunskis, M. Mankus, J. Dūdėnas, D. Čiupailaitė (sociologė), T. Rimkus, J. Kindurytė, konsultantai: K. Zaleckis, B. Cope), Metro komanda (arch. J. Biliūnas, A. Mačiulis, P. Kisielis, T. Džiugytė, S. Jatužienė (kraštovaizdžio arch.) ir trečioji komanda - A. Černauskienė, A. Brazauskaitė, A. Galaunytė, R. Sanderson (kraštovaizdžio arch.), E. Gruzdytė (sociologė).

         

         

     Konferencijoje „Biržų identiteto ženklai ir viešasis gyvenimas miesto centre“ ICOMOS ekspertas Vytautas Petrušonis perskaitė pranešimą „Penkios Biržų viešųjų erdvių kultūrinės vertės“. Biržietis, profesorius Julius Taminskas pasakojo apie gamtinius Biržų miestovaizdžio formantus: Širvėnos ežerą, Agluonos ir Apaščios upes, karstinius procesus ir juos miesto centrinėje dalyje sustabdžiusį veiksnį - dirbtinio Širvėnos ežero užtvenkimą. Urbanistikos ekspertas Mindaugas Pakalnis skaitė pranešimą „Biržų urbanistinė struktūra – būklė ir galimybės“. Architektė, biržietė Gintarė Gaudiešiūtė-Auškalnienė pristatė puikų magistrinį darbą, kuriame analizavo Biržų miesto centrinės dalies užstatymą, žmonių srautus, ragino labiau išnaudoti abi upes, o miesto „stuburą“ nuo Vytauto gatvės pratęsti pėsčiųjų lieptu iki Astravo. Kraštovaizdžio architektai Vaiva ir Steponas Deveikiai supažindino su gerąja viešųjų erdvių tvarkymo praktika kraštovaizdžio architektų akimis.  UAB „Tyla“ direktorius Darius Žymantas kalbėjo apie verslo vaidmenį ir indėlį vystant viešąsias Biržų erdvės, o kunigai Rimas Mikalauskas, Algis Neverauskas ir Juozas Mišeikis apie religinių Biržų bendruomenių lūkesčius ir indėlį vystant viešąsias miesto erdves. Buvo aptarti jau surinkti biržiečių pasiūlymai.

     

     

     

      Išklausę pranešimų ir paskaitų, biržiečiai įsitraukė į diskusijas apie Biržų gamtą, istoriją, kultūrą, viešą gyvenimą, svarstė, kaip paversti erdves jaukiomis ir patraukliomis gyventojams ir miesto svečiams.

     

      Sekmadienį renginiai persikėlė į numatomas pertvarkyti viešąsias miesto erdves: Pilies teritoriją, parką greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, J. Janonio ir centrinę miesto aikštes, želdyną Žvejų gatvėje. Pastatytose ir plakatais su Biržų herbu pažymėtose palapinėse biržiečiai žemėlapiuose žymėjo siūlomus ten įkurti objektus ir užrašinėjo idėjas. Vėliau pilies arsenalo salėje biržiečiai išsirinko miesto bendruomenės ambasadorius, kurie kartu su profesionaliais architektais dalyvaus kuriant pasiūlymus.

                                  

                                                                                            Biržų rajono savivaldybės informacija

  

                

BIRŽŲ VIEŠŲJŲ ERDVIŲ VYSTYMO KŪRYBINIŲ DIRBTUVIŲ PROGRAMA

                                                                             

Lapkričio 7d.

11.00 - 18.30 val. Konferencija „Biržų identiteto ženklai ir viešasis gyvenimas miesto centre“ Biržų krašto muziejaus patalpose, J. Radvilos g. 3.

Lapkričio 8 d.

12:00 val. J. Janonio aikštėje vyks akcija „Burbuliatorius“

12:00-14:00 val. Nuo Pilies paplūdimio iki žaliosios zonos Žvejų g. kursuos nemokamas keltas per Agluoną.

12. 30 - 14 val. - edukaciniai užsiėmimai Pilies teritorijoje, parke greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, J. Janonio ir Miesto aikščių, želdynų zonoje Žvejų gatvėje

14.30 val - 16.30 val. - apibendrinimas ir bendruomenės atstovų atranka į architektūrines kūrybines dirbtuves Biržų krašto muziejaus patalpose, J. Radvilos g. 3.

 

Visi renginiai nemokami ir atviri visai Biržų bendruomenei.

Dėl išsamesnės informacijos prašome kreiptis į Biržų rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėją Liną Vireliūnienę, tel. 8 450 42 105.


           


                  DĖL BIRŽŲ MIESTO CENTRINIŲ ERDVIŲ VYSTYMO KŪRYBINIŲ DIRBTUVIŲ

                                                  

       Kviečiame visus miestiečius įsitraukti į diskusiją – kaip Biržus paversti tokiu miestu, apie kurį svajojame? Centrinių miesto viešųjų erdvių – Pilies teritorijos, parko greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, J. Janonio ir Miesto aikščių, želdynų zonos Žvejų gatvėje – ateities vizijos turėtų išryškėti Lietuvos architektų sąjungos organizuojamose kūrybinėse dirbtuvėse.

       

     Po pirmojo Biržų bendruomenės, visuomeninių organizacijų, įvairių įstaigų atstovų, savivaldybės darbuotojų ir politikų susirinkimo biržiečiai buvo kviečiami iki lapkričio 3 d. išsakyti savo lūkesčius, poreikius ir pasiūlymus elektroniniu paštu birzubendradarbiavimojungtys@gmail.com, prisijungti prie pokalbių FB grupėje „Biržų viešų erdvių vizija“ ar įmesti savo laišką į informacines dėžes, kurios daugiau nei savaitę yra padėtos savivaldybės pastatatuose, bibliotekoje ir Biržų seniūnijoje.

      

      Artimiausią šeštadienį ir sekmadienį, lapkričio 7-8 d., visi biržiečiai kviečiami įsitraukti į šį kūrybinį procesą. Šeštadienis bus skirtas gilesniam situacijos nagrinėjimui, o sekmadienis – žaismingoms diskusijoms su plačiaja visuomene ir bendruomenės ambasadorių rinkimams.

     Šeštadienį, lapkričio 7 d., Biržų pilies arsenale prisistatys architektų, kurie rengiasi kurti viešųjų erdvių vizijas, komandos.

     Norint geriau suprasti vietos specifiką, aktualijas, tokių teritorijų vystymo gerąją praktiką, nuo 11 val. vyks konferencija „Biržų identiteto ženklai ir viešasis gyvenimas miesto centre“, kurios metu urbanistikos, paveldosaugos, kraštovaizdžio architektūros, ekologijos ir kt. specialistai, vietos organizacijų atstovai skaitys pranešimus ir paskaitas apie Biržų miesto gamtą, istoriją, kultūrą, viešą gyvenimą, kartu aptars jau surinktus biržiečių pasiūlymus ir ieškos Biržų sėkmės receptų.

      

      Sekmadienio vidudienį renginiai persikels į penkias projektuojamas erdves. 12-14 val. visi biržiečiai yra laukiami burtis prie specialių renginio palapinių su užrašu „Biržų viešųjų erdvių vizija“ ir dalyvauti linksmuose edukaciniuose užsiėmimuose. Ieškosime atsakymų į klausimus – ką šiandien veikiame šiose vietose ir ką norėtume veikti, kas patinka, ir ko trokštame, kokią atmosferą čia norėtume kurti, surinkti centrinių Biržų viešųjų erdvių raidos „idėjų ir rekomendacijų banką“, nubraižyti biržiečių minčių, pasiūlymų, prisiminimų žemėlapius.

      12:00 val. J. Janonio aikštėje vyks akcija „Burbuliatorius“ – kviečiame visus „burbuliuotojus“ prisijungti!

     Taip pat 12:00-14:00 val. Nuo Pilies paplūdimio iki žaliosios zonos Žvejų g. kursuos nemokamas keltas per Agluoną.

     Nuo 14.30 val. kviečiame susirinkti į Pilies arsenalą išgerti arbatos ir pasidalinti savo atradimais. Ir pirmajame susitikime spalio 7 d. susirinkusi Patariamoji darbo grupė, ir sekmadienio ekskursantai turėtume į vieną paveikslą sudėti savo mintis ir išrinkti biržiečių atstovus – „ambasadorius“, tapsiančius biržiečių balsu architektų komandose.

 

     Lapkričio 27-28 d. trys architektų komandos kartu su bendruomenės „ambasadoriais“ kurs nagrinėjamų viešųjų erdvių atnaujinimo konceptualius projektus.

      Renginius ves ir moderuos Lietuvos architektų sąjungos atstovai.

       Konferencija vyks 2015 m. lapkričio 7 dieną 11 – 18.30 val. Biržų krašto muziejaus patalpose, J. Radvilos g. 3.

      Lapkričio 8 d., sekmadienio renginiai vyks nuo 12. 30 iki 14 val. Pilies teritorijoje, parke greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, J. Janonio ir Miesto aikščių, želdynų zonoje Žvejų gatvėje, o nuo 14.30 val iki 16.30 val. Biržų krašto muziejaus patalpose, J. Radvilos g. 3..

      Iškilus klausimams, maloniai prašome kreiptis į Biržų rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėją Liną Vireliūnienę, tel. 8 450 42 105.

          

 

BIRŽŲ VIEŠŲJŲ ERDVIŲ VYSTYMO KŪRYBINIŲ DIRBTUVIŲ PROGRAMA

 

Lapkričio 7d.

11.00 - 18.30 val. Konferencija „Biržų identiteto ženklai ir viešasis gyvenimas miesto centre“ Biržų krašto muziejaus patalpose, J. Radvilos g. 3.

Lapkričio 8 d.

12:00 val. J. Janonio aikštėje vyks akcija „Burbuliatorius“

12:00-14:00 val. Nuo Pilies paplūdimio iki žaliosios zonos Žvejų g. kursuos nemokamas keltas per Agluoną.

12. 30 - 14 val. - edukaciniai užsiėmimai Pilies teritorijoje, parke greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, J. Janonio ir Miesto aikščių, želdynų zonoje Žvejų gatvėje

14.30 val - 16.30 val. - apibendrinimas ir bendruomenės atstovų atranka į architektūrines kūrybines dirbtuves Biržų krašto muziejaus patalpose, J. Radvilos g. 3..

 

Visi renginiai nemokami ir atviri visai Biržų bendruomenei.

Dėl išsamesnės informacijos prašome kreiptis į Biržų rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėją Liną Vireliūnienę, tel. 8 450 42 105.


 

       BIRŽŲ IDENTITETO ŽENKLAI IR VIEŠASIS GYVENIMAS MIESTO CENTRE

 

                                             [GAMTA, ISTORIJA, KULTŪRA, URBANISTIKA]

 

 

 

Konferencija, 2015 11 07

 

 

 

Laikas

Pranešimas

PranešėjaI

10.30- 11.00

Registracija ir sutiktuvių kava

11.00-11.10

Pradžios žodis

Valdemaras Valkiūnas,

Biržų rajono savivaldybės meras

11.10-11.25

Architektūrinės dirbtuvės ir architektų grupių prisistatymas

Rūta Leitanaitė, LAS

11.20-11.30

Biržų miesto istorija

Dalius Mikelionis

Biržų rajono savivaldybės Kanceliarijos skyriaus vyriausias specialistas

11. 30-11.50

5 Biržų viešųjų erdvių kultūrinės vertės

Dr. Vytautas Petrušonis, VGTU,

ICOMOS ekspertas

11.50-12.15

Gamtiniai miestovaizdžio formantai: Širvėnos ežeras, Agluonos ir Apaščios upės, karstiniai procesai ir kt.

Prof. Dr. Julius Taminskas, LEU

12.15-12.40

Biržų urbanistinė struktūra – būklė ir galimybės

Dr. Mindaugas Pakalnis

Urbanistikos ekspertas

12.40-12.55

Biržų miesto centrinės dalies analizė. Magistrinis darbas

 Gintarė Gaudiešiūtė-Auškalnienė

Architektė, biržietė

12.55-13.20

Gerioji viešųjų erdvių tvarkymo praktika kraštovaizdžio architekto akimis

Vaiva Deveikienė ir Steponas Deveikis, LKAS

13.20-14.20

Pietūs

14.20-14.40

Socialiai atsakingas viešųjų erdvių planavimas

Giedrė Godienė ir Elena Archipovaitė

14.40-15.00

Biržų miesto kompleksinės plėtros 2014-2020 m. galimybių studijos kertiniai aspektai

Irutė Varzienė,

Biržų rajono savivaldybės vicemerė

15.00-15.10

Verslo vaidmuo ir indėlis vystant viešąsias Biržų erdvės.

Darius Žymantas,

UAB „Tyla“

15.10-15.20

Aktyvaus jaunimo žodis

Merūnas Jukonis,

Biržų rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorius

15.20-15.50

Religinių bendruomenių lūkesčiai ir indėlis

Rimas Mikalauskas,

Algis Neverauskas, Juozas Mišeikis

15.50-16.00

Parskrendantys paukščiai: išeivių žodis Biržams

Daiva Bakšienė

16.05-16.20

Biržiečių mintys ateičiai... glaustai

Giedrė Godienė ir Elena Archipovaitė

16.20 – 18.30

Kava ir bendra diskusija

Elena Archipovaitė ir Giedrė Godienė

Išrinktos 3 architektų grupės, padėsiančios biržiečiams kurti viešąsias erdves

                                              

      Norėdama sukurti gyvas, miestiečių lankomas ir mylimas viešąsias erdves miesto centre, Biržų rajono savivaldybė kartu su Lietuvos architektų sąjunga organizuoja architektūrines-urbanistines kūrybines dirbtuves. Jų metu kuriamos idėjos, kaip galėtų atrodyti Biržų veidą formuojančios erdvės: Pilies teritorija, parkas greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, J. Janonio ir Miesto aikštės ir želdynas Žvejų gatvėje.

          

        Šių erdvių sutvarkymas inicijuojamas remiantis 2014 m. parengta Biržų miesto kompleksinės plėtros 2014-2020 m. galimybių studija.

     Kūrybinių dirbtuvių rezultatai bus pagrindas rekomendacijoms 5 viešųjų erdvių Biržuose architektūriniams konkursams organizuoti ateityje (planuojama 2016, 2017 m.).

     Atsiliepdami į Lietuvos architektų sąjungos kvietimą, paraiškas dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse Biržų viešųjų erdvių vizija pateikė 7 architektų grupės. Iš jų atrinktos trys:

     1. A. Černauskienė, A. Brazauskaitė, A. Galaunytė, R. Sanderson (kraštovaizdžio arch.), E. Gruzdytė (sociologė)

     2. AEXN + Co (arch. T. Grunskis, M. Mankus, J. Dūdėnas, D. Čiupailaitė (sociologė), T. Rimkus, J. Kindurytė, konsultantai: K. Zaleckis, B. Cope)

     3. Metro komanda (arch. J. Biliūnas, A. Mačiulis, P. Kisielis, T. Džiugytė, S. Jatužienė (kraštovaizdžio arch.).

      

Kūrybinės dirbtuvės I

(įvadinė sesija. Užduoties architektūrinėms dirbtuvėms formulavimas)

       Renginys vyks Biržų piliyje ir, jei bus palanku, lauke. Architektūros, urbanistikos, paveldosaugos ir kt. specialistai, vietos organizacijų atstovai skaitys pranešimus ir paskaitas apie Biržų miesto istoriją, kultūrą, viešą gyvenimą, vyks žaismingos diskusijos su bendruomene. Sekmadienį ekskursijų po penkias projektuojamas erdves ir bendro darbo su biržiečiais metu bus sukurtas „idėjų bankas“ ir rekomendacijos šioms erdvėms formuoti.

 

2015-11 07 (šeštadienis)

Teorinė sesija (paskaitos, nuomonės)

Visuomenės, organizacijų, bendruomenių kalbos.

 

2015-11-08 (sekmadienis)

Darbas su bendruomene. Projektuojamų vietų lankymas.

 

Kūrybinės dirbtuvės II  

 

2015-11-26 (ketvirtadienis) Atvykimas.

2015-11-27 (penktadienis)  Užduoties pristatymas. Darbas komandose.

2015-11-28 (šeštadienis) Darbas komandose.

2015-11-29 (sekmadienis) Projektų pristatymas recenzentams. Viešas projektų ir recenzijų pristatymas.

                                   

                                                                                                        Biržų rajono savivaldybės informacija

Kūrybinės dirbtuvės "Biržų viešųjų erdvių vizija"

                                                           

 

Norėdama sukurti gyvas, miestiečių lankomas ir mylimas viešąsias erdves miesto centre, Biržų rajono savivaldybė kartu su Lietuvos architektų sąjunga organizuoja architektūrines-urbanistines kūrybines dirbtuves. Jų metu bus kuriamos idėjos, kaip galėtų atrodyti Biržų veidą formuojančios Pilies teritorija, parkas greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, J. Janonio ir Miesto aikštės ir želdynas Žvejų gatvėje. Šių erdvių sutvarkymas inicijuojamas remiantis 2014 m. parengta Biržų miesto kompleksinės plėtros 2014-2020 m. galimybių studija.

 

Kūrybinių dirbtuvių rezultatai bus pagrindas rekomendacijoms 5 viešųjų erdvių Biržuose architektūriniams konkursams organizuoti ateityje (planuojama 2016, 2017 m.).

 

Daugiau apie kūrybines dirbtuves, pirmąjį organizatorių susitikimą su biržiečiais

 

Kūrybinėse dirbtuvėse bus kviečiamos dalyvauti trys architektų komandos, kurias atrinks komisija, sudaryta iš organizatorių ir Biržų miesto savivaldybės.

 

Atrankos kriterijai:

 

- komandos patirtis (privalumas – patirtis projektuojant viešąsias erdves, dirbant su bendruomenėmis Lieutoje ir/ar užsienyje);
- inovatyvumas, kūrybiškumas.

Komandų sudėtis:

 

- bent vienas komandos narys turi turėti kraštovaizdžio architektūros srities darbo patirties;
- bent vienas komandos narys turi būti sociologas. Jeigu komandoje sociologo nėra – jis bus priskirtas organizatorių.
- lapkričio 27-29 d. kūrybinių dirbtuvių metu kiekvienoje komandoje dalyvaus po 1-2 Biržų bendruomenės narius – „ambasadorius“ (jie komandoms bus priskirti po pirmosios kūrybinių dirbtuvių sesijos).

 

                                            Kalendorius

 

Kūrybinės dirbtuvės I (įvadinė sesija. Užduoties architektūrinėms dirbtuvėms formulavimas).
Renginys vyks Biržų piliyje ir, jei bus palanku – atvirame ore. Architektūros, urbanistikos, paveldosaugos ir kt. specialistai, vietos organizacijų atstovai skaitys pranešimus ir paskaitas apie Biržų miesto istoriją, kultūrą, viešą gyvenimą, vyks žaismingos diskusijos su bendruomene. Sekmadienį ekskursijų po penkias projektuojamas erdves ir bendro darbo su biržiečiais metu bus sukurtas „idėjų bankas“ ir rekomendacijos šių erdvių raidai.

 

2015 11 07 Šeštadienis (dalyvavimas privalomas).
Teorinė sesija (paskaitos, pasisakymai)
Visuomenės, organizacijų, bendruomenių pasisakymai.

 

2015 11 08. Sekmadienis (dalyvavimas – pasirinktinai)
Darbas su bendruomene. Projektuojamų vietų lankymas.

Kūrybinės dirbtuvės II (Architektūrinės kūrybinės dirbtuvės. Pasiūlymų kūrimas)

 

2015 11 26 Ketvirtadienis. Atvykimas.
2015 11 27 Penktadienis.  Užduoties pristatymas. Darbas komandose
2015 11 28 Šeštadienis. Darbas komandose
2015 11 29 Sekmadienis. Projektų pristatymas recenzentams. Projektų ir recenzijų pristatymas viešai.

Laukiame pasiūlymų aptariant Biržų veidą formuojančių erdvių ateitį  

                                 

  Biržų rajono savivaldybė ir Lietuvos architektų sąjunga kviečia biržiečius pareikšti savo mintis, vizijas, idėjas ir pasiūlymus dėl centrinių Biržų miesto parkų ir aikščių sutvarkymo. Laukiame pasiūlymų aptariant Biržų veidą formuojančių erdvių – Pilies teritorijos, parko greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, J. Janonio ir Miesto aikščių, želdynų zonos Žvejų gatvėje – ateitį.

                          

     Laukiame aktyvaus Biržų miestelėnų bendruomenės dalyvavimo kūrybinėse dirbtuvėse. Savo idėjas iki lapkričio 3 d. galite pateikti raštu ir įmesti į Biržų viešųjų erdvių paštą, kuris yra Biržų rajono savivaldybės administracijos patalpose (Vytauto g. 38 I aukšto fojė).

                    

     Pasiūlymus galite siųsti elektroniniu paštu birzubendradarbiavimojungtys@gmail.com . Naujienas galite sekti Facebook paskyroje Biržai Vieša Erdvė https://www.facebook.com/profile.php?id=100010490526177&fref=ts

                                                                                          Biržų rajono savivaldybės informacija

 

3 PARKUS IR 2 AIKŠTES BIRŽUOSE KARTU KURS ARCHITEKTAI, BIRŽIEČIAI

 

IR SAVIVALDYBĖ

 

 

 

 

       2015 m. spalio 7 dieną Biržų rajono savivaldybės administracija ir Lietuvos architektų sąjungos atstovai pakvietė į diskusiją-pasitarimą „DĖL BIRŽŲ MIESTO CENTRINIŲ ERDVIŲ VYSTYMO KŪRYBINIŲ DIRBTUVIŲ“.  

 

     Norėdama sukurti gyvas, miestiečių lankomas ir mylimas viešąsias erdves miesto centre, Biržų rajono savivaldybė kartu su Lietuvos architektų sąjunga organizuoja architektūrines-urbanistines kūrybines dirbtuves. Jų metu bus kuriamos idėjos, kaip galėtų atrodyti Biržų veidą formuojančios Pilies teritorija, parkas greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, J. Janonio ir Miesto aikštės ir želdynas Žvejų gatvėje. Šių erdvių sutvarkymas inicijuojamas remiantis 2014 m. parengta Biržų miesto kompleksinės plėtros 2014-2020 m. galimybių studija.

 

   Spalio 7 d. prasidėjusiose kūrybinėse dirbtuvėse idėjomis, kaip gali būti atnaujintos penkios viešosios erdvės Biržų miesto centre, dalinosi Biržų bendruomenė, visuomeninių organizacijų, įvairių įstaigų atstovai, savivaldybės darbuotojai ir politikai.

 

   

 

   „Kokybiški architektūriniai sprendimai parko, aikštės patrauklumui labai svarbu, tačiau tokių erdvių populiarumui ne mažiau įtakos turi tai, ar jos atitinka miesto visuomenės lūkesčius, įvairių miesto socialinių grupių, bendruomenių, organizacijų interesus“ – sakė kūrybinių dirbtuvių kuratorė Rūta Leitanaitė (LAS). – „Todėl Biržuose taikome naujovišką formatą: ne supažindinti visuomenę su projektais, kai jie jau sukurti, bet įtraukti miestiečius į procesą ir išklausyti jų nuomones nuo pat pradžių. Architektai turi įgūdžius ir įrankius kurti patrauklias erdves, bet kokių jų labiausiai reikia Biržams – geriausiai žino patys biržiečiai.“

 

   „Kviečiame miestiečius diskutuoti, reikšti savo nuomonę ir susitarti dabar, formuojant užduotį architektams, kad vėliau rengiant projektus klausimų ir ginčų būtų kuo mažiau, o vykstant statyboms – jų visai neliktų“ – sakė Biržų rajono administracijos direktorius Rimantas Pauža.

 

   Spalio 7 d. vykusiame susitikime nuo ryto iki vėlyvos popietės diskutavo apie 60 žmonių: Biržų rajono savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas, Savivaldybės tarybos nariai, Biržų rajono savivaldybės administracijos darbuotojai, dvasininkai, kultūros, paveldosaugos, aplinkosaugos įstaigų, Biržų regioninio parko, seniūnijų, bendruomenių, verslo įmonių, žiniasklaidos atstovai.

 

 

 

   „Šio pirmojo, parengiamojo susitikimo tikslas – susipažinti su aktyviai Biržuose veikiančiomis formaliomis ir neformaliomis grupėmis, verslininkais, įstaigomis, politikais, pasidalinti pradiniais pasiūlymais dėl penkių viešųjų erdvių Biržuose tvarkymo ir susitarti dėl tolimesnio darbo taisyklių“ – sakė kūrybinių dirbtuvių organizatorių komandos narės moderatorės Giedrė Godienė ir Elena Archipovaitė. „Taip pat tikimės, kad šiandien susirinkusieji paskleis žinią, paskatins savo organizacijų narius, kolegas, draugus, kaimynus ateiti ir išsakyti savo mintis numatomuose renginiuose lapkritį“.

 

  

 

   Bediskutuojant apie miesto ateitį, pabrėžta, kad visos penkios erdvės yra svarbios, pažerta nemaža minčių. Anot susitikimo dalyvių, Piliavietėje, kuri yra reprezentacinė ir viena pagrindinių kultūrinių turizmo vietovių mieste, esminių erdvės pakeitimų nereikia, svarbu užtikrinti ryšį tarp piliavietės ir pliažo. Kalbėta apie tai, kad svarbu būtų išvalyti fosas, įrengti automobilių stovėjimo aikšteles, apšvietimą, gal būt - apžvalgos aikštelę, lauko kavinę. Širvėnos pakrantėje galėtų atsirasti valčių prieplauka, kita vandens turizmo infrastruktūra.

 

   J. Janonio aikštę siūlyta vystyti kaip miesto švenčių, renginių, pramogų vietą, atnaujinti infrastruktūrą, o erdvę aplink J. Janonio paminklą – sumažinti. Išsakyta minčių, kad reikalinga pažymėti liuteronų bažnyčios vietą, įrengti viešąjį tualetą, žiemą – čiuožyklą, užtikrinti saugų transporto judėjimą. Beje, sulaukta idėjos J. Janonio paminklo išvis atsisakyti, vietoje jo įrengiant fontaną.

 

   Kai kurie miestiečiai poeto paminklą siūlė perkelti greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, kur galėtų būti kuriamas ramaus poilsio pažintinis Reformacijos parkas. Kiti šią erdvę mato kaip galimą vietą Radvilų įamžinimui, skulptūrų parkui. Anot biržiečių, tai galėtų būti rami zona su pasivaikščiojimo takais, želdiniais.

 

   Susirinkusieji mato Miesto aikštę kaip reprezentacinę erdvę, kurioje vyktų nedideli renginiai, būtų plėtojamas smulkusis verslas, gal būt – kavinės. Norėtųsi, kad ji trauktų akį kokybiškais daugiamečiais gėlynais, fontanu, apšvietimu. Siūlyta naujai apgalvoti Nepriklausomybės paminklo liekanų eksponavimo klausimą.

 

   Žaliojoje zonoje Žvejų gatvėje biržiečių atstovai norėtų ilsėtis, žaisti ir kurti: čia pasiūlyta plėtoti vandens pramogų infrastruktūrą, įrengti vaikų žaidimo aikšteles, organizuoti kamerinius renginius, galbūt įrengti lauko estradą. Čia vietą galėtų rasti ir menų inkubatorius. Įvairūs vystymosi scenarijai galimi priklausomai nuo sprendimo, ar bus plėtojama tilto per Agluoną idėja, ar ne.

 

   Aktyvūs biržiečiai susibūrė į neformalią atvirą patariamąją Biržų viešųjų erdvių vystymo darbo grupę, prie kurios gali prisijungti visi iniciatyvūs žmonės. Šio sambūrio užduotis – kartu apsvarstyti ir apibendrinti visus visuomenės pasiūlymus, dalyvauti užduoties architektams formulavime, atrinkti 3-6 „biržiečių ambasadorius“, kurie turėtų įsilieti į architektų, profesionaliai kuriančių viešųjų erdvių vizijas, komandas.

 

  

 

   Atvira ir pozityvi renginio atmosfera sujungė skirtingus bet vienodai stipriai savo miestą mylinčius. Salė dūzgė nuo idėjų, kaip ateityje reikėtų tvarkyti ir kitas erdves Biržuose. Susitikimui pasibaigus, dalintasi įspūdžiais: „Pagaliau ledai pajudėjo!”, “Išeinu su viltimi, kad miestas gražės“, „Buvo įdomu, kūrybiška, diskusijos įkvėpė mąstyti. Laukiu tęsinio“.

 

   Antrasis susitikimas, skirtas įtraukti į kūrybinį procesą visus biržiečius, vyks š. m. lapkričio 7-8 d. Biržų piliyje ir, jei bus palanku – atvirame ore. Savaitgalinio renginio metu architektūros, urbanistikos, paveldosaugos ir kt. specialistai, vietos organizacijų atstovai skaitys pranešimus ir paskaitas apie Biržų miesto istoriją, kultūrą, viešą gyvenimą, vyks žaismingos diskusijos su bendruomene. Sekmadienį ekskursijų po penkias projektuojamas erdves ir bendro darbo su biržiečiais metu bus sukurtas „idėjų bankas“ ir rekomendacijos šių erdvių raidai.

 

   

 

   Lapkričio 27-28 d. trys architektų komandos kartu su bendruomenės ambasadoriais kurs nagrinėjamų viešųjų erdvių atnaujinimo konceptualius projektus.

 

   Kviečiame visus biržiečius prisidėti prie savo miesto kūrimo! Susitikime, pasikalbėkime! Iki lapkričio 3 d. laukiame Jūsų vizijų, minčių ir idėjų dėl centrinių parkų ir aikščių Biržuose sutvarkymo, dėl tolimesnio bendruomenės dalyvavimo šiose kūrybinėse dirbtuvėse elektroniniu paštu birzubendradarbiavimojungtys@gmail.com 

 

   Kontaktai:

 

   Kūrybinių dirbtuvių kuratorė Rūta Leitanaitė (Lietuvos architektų sąjunga, info@architektusajunga.lt);

 

Biržų rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Lina Vireliūnienė, tel. 8 450 42 105.

 

 

 

                                                                                     Biržų rajono savivaldybės ir LAS informacija


Kviečia į diskusiją-pasitarimą

"Dėl Biržų miesto centrinių erdvių vystymo kūrybinių dirbtuvių“

 

       2015 m. spalio 7 dieną 10 val. Lietuvos architektų sąjungos atstovai kviečia į diskusiją-pasitarimą „DĖL BIRŽŲ MIESTO CENTRINIŲ ERDVIŲ VYSTYMO KŪRYBINIŲ DIRBTUVIŲ“.  Diskusija-pasitarimas vyks Biržų krašto muziejaus „Sėla“ arsenalo patalpose, J. Radvilos g. 3. 

      Norint pasitelkti 2014-2020 m. Europos Sąjungos struktūrinę paramą nuosekliam Biržų miesto vystymui, jos viešųjų erdvių planavimui, apleistų teritorijų tvarkymui, 2014 m. Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos užsakymu buvo parengta Biržų miesto kompleksinės plėtros 2014-2020 m. galimybių studija. Šioje studijoje buvo suformuota Biržų miesto kompleksinio vystymo koncepcija, išskirtos tikslinės teritorijos ir plėtotini objektai.

      Tęsdama šį darbą ir siekdama gauti šviežių kūrybinių impulsų, jautriai reaguoti į visuomenės lūkesčius ir kartu su miestiečiais išgryninti vystymo prioritetus, parengti aukštos architektūrinės, urbanistinės kokybės centrinių viešųjų erdvių Biržų mieste atgaivinimo viziją, Biržų rajono savivaldybė sudarė sutartį su Lietuvos architektų sąjunga dėl kūrybinių dirbtuvių organizavimo.

       Per artimiausius tris mėnesius numatoma surengti eilę renginių, kurie padės išgryninti viešųjų erdvių plėtojimo scenarijus, galimas architektūrines formas ir šiems pokyčiams vykti reikalingus veiksmus.

      Šių renginių metu bus aptariama Biržų veidą formuojančių erdvių – Pilies teritorijos, parko greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, J. Janonio ir Miesto aikščių, želdynų zonos Žvejų gatvėje – ateitis. Tikimasi, kad Kūrybinių dirbtuvių metu bus sujungtos išorės ekspertų, savivaldybės administracijos ir pačių įvairiausių miesto grupių, bendruomenių, organizacijų pajėgos ir idėjos, kurių pagrindu bus formuojamos užduotys konkretiems projektams rengti.

      Kviečiame atvykti į diskusiją-pasitarimą, kuriame kartu susipažintume  su kertiniais galimybių studijos aspektais, išgrynintume bendrus numatytųjų viešųjų erdvių vystymo tikslus, prioritetus, aptartume numatomų renginių eigą, turinį, būdus, kaip geriausia įtraukti visuomenę į su viešomis erdvėmis susijusių sprendimų priėmimą ir jų įgyvendinimą.

     Diskusiją-pasitarimą moderuos Lietuvos architektų sąjungos atstovai.

     Prašytume apie savo dalyvavimą pranešti iki spalio 5 d.

     Iškilus klausimams, maloniai prašome kreiptis į Biržų rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėją Liną Vireliūnienę, tel. (8 450) 42 105.

     

                                                                                                  Biržų rajono savivaldybės informacija

 

 


Kviečia į diskusiją-pasitarimą

 

        2015 m. spalio 7 dieną 10 val. Lietuvos architektų sąjungos atstovai kviečia į diskusiją-pasitarimą „DĖL BIRŽŲ MIESTO CENTRINIŲ ERDVIŲ VYSTYMO KŪRYBINIŲ DIRBTUVIŲ“.  Diskusija-pasitarimas vyks Biržų krašto muziejaus „Sėla“ arsenalo patalpose, J. Radvilos g. 3. 

 

      Norint pasitelkti 2014-2020 m. Europos Sąjungos struktūrinę paramą nuosekliam Biržų miesto vystymui, jos viešųjų erdvių planavimui, apleistų teritorijų tvarkymui, 2014 m. Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos užsakymu buvo parengta Biržų miesto kompleksinės plėtros 2014-2020 m. galimybių studija. Šioje studijoje buvo suformuota Biržų miesto kompleksinio vystymo koncepcija, išskirtos tikslinės teritorijos ir plėtotini objektai.

 

      Tęsdama šį darbą ir siekdama gauti šviežių kūrybinių impulsų, jautriai reaguoti į visuomenės lūkesčius ir kartu su miestiečiais išgryninti vystymo prioritetus, parengti aukštos architektūrinės, urbanistinės kokybės centrinių viešųjų erdvių Biržų mieste atgaivinimo viziją, Biržų rajono savivaldybė sudarė sutartį su Lietuvos architektų sąjunga dėl kūrybinių dirbtuvių organizavimo.

 

       Per artimiausius tris mėnesius numatoma surengti eilę renginių, kurie padės išgryninti viešųjų erdvių plėtojimo scenarijus, galimas architektūrines formas ir šiems pokyčiams vykti reikalingus veiksmus.

 

      Šių renginių metu bus aptariama Biržų veidą formuojančių erdvių – Pilies teritorijos, parko greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, J. Janonio ir Miesto aikščių, želdynų zonos Žvejų gatvėje – ateitis. Tikimasi, kad Kūrybinių dirbtuvių metu bus sujungtos išorės ekspertų, savivaldybės administracijos ir pačių įvairiausių miesto grupių, bendruomenių, organizacijų pajėgos ir idėjos, kurių pagrindu bus formuojamos užduotys konkretiems projektams rengti.

 

      Kviečiame atvykti į diskusiją-pasitarimą, kuriame kartu susipažintume  su kertiniais galimybių studijos aspektais, išgrynintume bendrus numatytųjų viešųjų erdvių vystymo tikslus, prioritetus, aptartume numatomų renginių eigą, turinį, būdus, kaip geriausia įtraukti visuomenę į su viešomis erdvėmis susijusių sprendimų priėmimą ir jų įgyvendinimą.

 

     Diskusiją-pasitarimą moderuos Lietuvos architektų sąjungos atstovai.

 

     Prašytume apie savo dalyvavimą pranešti iki spalio 5 d.

 

     Iškilus klausimams, maloniai prašome kreiptis į Biržų rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėją Liną Vireliūnienę, tel. (8 450) 42 105.

 

     

 

                                                                                                  Biržų rajono savivaldybės informacija 
Atgal

Paskutinis atnaujinimas: 2016-02-10 12:13:15