Tarptautinis bendradarbiavimas plėtojant interaktyvius sodus tęsiasi – 2025 m. balandžio 7 d. Rygoje, Europos Sąjungos namuose, susitiko projekto Nr. #C036 „Integruota sistema interaktyviam viešųjų sodų vystymui Baltijos jūros regione“, INTERACTIVE GARDENS (toliau – projektas) partneriai, kur buvo aptarti iki šiol padaryti darbai bei diskutuota apie ateities iššūkius – tiek kuriant modernius interaktyvius sodus bei modernius skaitmeninius sprendimus, tiek ieškant geriausių lankytojų įtraukimo būdų.
Projekto pavadinimas „Interaktyvūs sodai“ atspindi pagrindinį jo akcentą – kurti sodus, kurie ne tik džiugintų akį, bet ir aktyviai įtrauktų lankytojus bei sudarytų galimybę pateikti atsiliepimus. Susitikime Rygoje buvo aptarti keli svarbūs žingsniai siekiant šio tikslo. Lankytojų apklausos anketa planuojama kaip vienas esminių elementų, padėsiančių įvertinti tiek naujųjų sodų funkcionalumą, tiek lankytojų patirtį. Artimiausiu metu bendradarbiaujant su Vidžemės taikomųjų mokslų universitetu, kuris atsakingas už metodiką ir duomenų analizę projekte, bus patikslintas kiekvieno projekte dalyvaujančio sodo apžiūros laikas ir metodai, o duomenų rinkimą planuojama pradėti jau šį 2025 m. sezoną.
Susitikimo dalyviai taip pat turėjo išskirtinę galimybę pirmieji susipažinti su dar vienu inovatyviu projekto rezultatu – Vidžemės taikomųjų mokslų universiteto kuriamu virtualios realybės (VR) įrankiu. Nors jis vis dar kuriamas, jo demonstravimas leido suprasti VR įrankio potencialą. Skirtingai nuo virtualių kelionių, šis įrankis leis naudotojams kurti savo svajonių sodą ir jaustis, tarsi būtum jame – pasirinkti peizažus, metų laikus, sodinti augalus ir stebėti jų vystymąsi, mėgaujantis atpalaiduojančia atmosfera su gamtos garsais.
Nemaža susitikimo dalis buvo skirta projekto veiklų pažangai kiekvienoje šalyje partnerėje aptarti.
Biržų rajono savivaldybės administracija šiuo metu vykdo statybos leidimo išdavimo procedūrą statybos projektui „Viešosios įstaigos Biržų ligoninės sklypo, esančio Vilniaus g. 115, Biržuose, kiemo statinių supaprastintas statybos projektas“, pagal kurio sprendinius artimiausiu metu bus pradėtos projekto pirmojo etapo (takų, gėlyno ir pakeltų lysvių įrengimas prie slaugos skyriaus) rangos darbų pirkimo procedūros. Projekto lėšomis bus finansuojama dalis šių darbų. Taip pat rengiamas edukacinis turinys apie sveikatai naudingus augalus, parko istoriją, Dauguviečio parko biologinę įvairovę bei sveikatinimosi gamtoje temomis, kuris bus prieinamas Biržų ligoninės teritorijos ir A. Dauguviečio parko lankytojams per teritorijoje aptinkamus QR kodus.
Kiti partneriai Lietuvoje (Klaipėdos pedagoginė psichologinė tarnyba ir Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija) taip pat vykdo sodo gerinimo darbus ir organizuoja infrastruktūros atnaujinimo pirkimus.
Žiemgalos planavimo regionas tęsia parengiamuosius darbus interaktyvių sodo elementų kūrimui keliose Žiemgalos vietose. Keletas objektų šiuo metu yra planavimo ir projektavimo stadijoje: Jēkabpilio apskrities savivaldybė ruošiasi rengti teminio sodo „Žalia Sėlija“ techninį projektą, o Jelgavos apskrities savivaldybė pradeda parengiamuosius darbus interaktyvaus sodo projektavimui Kronvircavos dvaro parke. Tuo pat metu Aizkrauklės apskrityje (Aizkrauklės mieste ir Jaunjelgavos mieste) Žiemgalos planavimo regionas planuoja įrengti želdynus, nupirkti ir instaliuoti specifinę − įrangą lauko būgnus ir saulės įkrovimo stotis. Taip pat Bauskoje, Karpa sode, planuojami specifiniai kraštovaizdžio formavimo ir sodinimo darbai, kurių metu bus papildytas esamas želdynas, atsodinti audros pažeisti medžiai, bus sukurtos informacinės lentos naujiems želdiniams, sodą paverčiant edukacine ir ekologiškai vertinga viešąja erdve.
Sodininkystės ir daržininkystės institutas Dobelės apskrityje kuria naujus informacinius stendus ir išbando įvairius lankytojų grįžtamojo ryšio metodus, įskaitant QR kodus ir balsavimą natūraliomis medžiagomis.
Partneriai Suomijoje vasarą ruošiasi įgyvendinti keletą bandomųjų veiklų, įtraukiant įvairias bendruomenės grupes, pavyzdžiui, senjorus ir specialiųjų poreikių turinčius žmones.
Susitikimo dalyviai aptarė ir kitas projekto įgyvendinimo kryptis, kurios bus naudingos platesnei bendruomenei. Buvo aptarti būsimi tinklalapių tobulinimo darbai, siekiant užtikrinti lengvesnę prieigą prie informacijos apie projekte dalyvaujančius sodus ir planuojamus renginius, įskaitant interaktyvius žemėlapius. Taip pat diskutuota apie būsimus viešuosius sodininkystės meistriškumo kursus Latvijoje bei specifinius žinių perdavimo renginius, kurie padės ugdyti savivaldybių specialistų ir nevyriausybinių organizacijų gebėjimus. Reikšmingas projekte numatytas būsimas įvykis − tarptautinė konferencija Žiemgaloje šių metų rugsėjo pabaigoje, kurią organizuos Žiemgalos planavimo regionas kaip pagrindinis projekto partneris.
Visas projekto biudžetas – 2 790 120,00 Eur. Iš jų – bendrasis Europos regioninės plėtros fondo (ERPF) finansavimas – 2 232 096,00 Eur.
Biržų rajono savivaldybės administracijos biudžetas projekte –141 060,00 Eur. Iš jų ERPF finansavimas – 112 848,00 Eur.
Projektas finansuojamas 2021–2027 metų Interreg Baltijos jūros regiono tarptautinio bendradarbiavimo programos.