Šiltėjant orams ir nutirpus paskutiniam sniegui, gyventojai daugiau laiko skirs aplinkos tvarkymui, o kartu prasidės ir pernykštės žolės gaisrai. Siekdami mažinti gaisrų skaičių atvirose teritorijose Biržų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai kovo – balandžio mėnesiais rengia prevencinę akciją „Nedegink žolės“, kurios metu visuomenė bus informuojama apie gaisrų atvirosiose teritorijose pavojų ir jų padarinius, o nustatytiems gaisrinės saugos reikalavimų pažeidėjams bus taikomos įstatymų numatytos administracinio poveikio priemonės.
Vis dar gajus mitas, kad nudeginus žolę pagerės pieva, yra seniai paneigtas – įrodyta, kad žolės deginimas atneša didelių nuostolių dirvožemiui ir gamtai: sunyksta paviršinis humuso sluoksnis, augalai, jų sėklos, žūsta sudygusių sėklų daigai, pradedančių kaltis vertingų augalų ūgliai, vabzdžiai, gyvūnai, perintys paukščiai. Nuo degančios žolės ugnis neretai persimeta į miškus, durpynus, sodybas, ūkinius pastatus. Deganti sausa pievos paklotė išskiria toksiškas dujas ir įvairias sveikatai kenksmingas kietąsias daleles, kurių sudėtyje yra suodžių, dervų, nesudegusių medžiagų bei neorganinių atliekų.
Prašome gyventojų nedeginti pernykštės žolės, o pastebėjus tokius gaisrus, nebūti abejingais ir nepraeiti pro šalį, pasistengti patiems ją užgesinti, nelaukiant, kol liepsna išplis į didesnius plotus. Liepsnojančią žolę nedideliame plote lengvai galima užgesinti užplakant liepsną medžių šakomis, bei užtrypiant ją kojomis, užpilant vandeniu arba smėliu. Jeigu matote, kad su ugnimi nepavyks lengvai susidoroti, nedelsdami informuokite Skubiosios pagalbos tarnybas telefonu 112.
Primename, kad augalinės kilmės atliekas galima deginti kaimo vietovėse, miestuose ir miesteliuose draudžiama. Jeigu ruošiatės deginti augalinės kilmės atliekas, jas sugrėbkite į krūvas ir deginkite ne arčiau, kaip 30 m nuo statinių ir 50 m nuo miško. Nepalikite be priežiūros besikūrenančios laužavietės. Smilkstančią ugniavietę būtina užgesinti. Nekurkite laužo pučiant stipriam vėjui. Šašlykines, kepsnines kūrenkite ne arčiau kaip 6 m nuo statinių. Atsargiai elkitės su ugnimi – nemėtykite degančių degtukų, neužgesintų nuorūkų.
Už aplinkos apsaugos reikalavimų pažeidimus deginant sausą žolę, nendres, javus, nukritusius medžių lapus, šiaudus, laukininkystės ir daržininkystės atliekas atsakomybė taikoma pagal LR Administracinių nusižengimų kodekso 286 straipsnį ir užtraukia baudą nuo 30 iki 300 eurų.
Biržų priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba ragina gyventojus itin atsakingai elgtis su ugnimi atvirose teritorijose ir miškuose, nedeginti pernykštės žolės, o pamačius degančią žolę – nepraeiti pro šalį, bet imtis veiksmų jai gesinti ir skambinti skubiosios pagalbos telefonu 112.
Biržų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos informacija