Pradžia Biržų rajono savivaldybė
Pradžia

Gatvės teatro spektaklis „Gekumen" (Sugrįžo) supažindinantis su tarpukario Lietuvos žydiška kultūra bei humoru

Gatvės teatro spektaklis „Gekumen" (Sugrįžo) supažindinantis su tarpukario Lietuvos žydiška...

Rugpjūčio 6 d. (penktadienį) 17:00 kviečiame į muzikinį gatvės teatro spektaklį „Gekumen" (Sugrįžo), kuris emociškai ir vizualiai sugrąžina bei priartina spektaklio žiūrovą-dalyvį prie tarpukario Lietuvos žydiškos kultūros bei humoro. Režisierius Adrian Schvarzstein.

Vieta: buvęs žydų gyvenamasis kvartalas Biržuose, vėliau – geto teritorija, Karaimų g.

Projektas „Gekumen“ ( jidiš kalba – sugrįžo) – tai interaktyvus muzikinis spektaklis, kuriuo siekiama atgaivinti ir šiuolaikiškai pristatyti žydų istorinę kultūrą. Spektaklį sudarantys elementai – gatvės teatras (spektaklis pradedamas gatvėje), interakcija su žiūrovais, žydų tradicinė, tarpukario estrados muzika, sefardų, aškenazių muzikinis palikimas bei realūs prieškario personažai – pasitelkiami, kad atkurtų užmirštą mūsų kultūros tarpsnį. Visame pasaulyje žinomas Ispanų gatvės, teatro ir operos režisierius Adrian Schvarzstein 2016 metais kartu su aktore Jūrate Širvyte-Rukštele pristatė gatvės teatro spektaklį „Arrived“, su kuriuo vėliau apkeliavo net 19 pasaulio šalių. „Arrived” sėkmė įkvėpė režiesierių išsikelti naują uždavinį – atgaivinti atmintį, kuomet žydai sudarė ženklią Lietuvos gyventojų dalį, o Vilnius buvo svarbus Europos žydų kultūros miestas. A.Schvarzstein siekis – sukurti muzikinį gatvės teatro projektą „Gekumen“ (Sugrįžo), kuris emociškai ir vizualiai sugrąžintų bei priartintų spektaklio žiūrovą-dalyvį prie tarpukario Lietuvos žydiškos kultūros bei humoro.

Spektaklyje dalyvauja ankstyvosios muzikos ansamblis “Camerata dei folli” : vokalistas Nerijus Masevičius, išilginėmis fleitomis bei viduramžių arfa grojanti muzikantė Ieva Baublytė, gitaristas bei liuto forte atlikėjas Saulius S. Lipčius, šokėja ir aktorė Jūratė Širvytė-Rukštelė, aktorius Adrian Schvarzstein, o prie jų prisijungia akordeono virtuozas Tadas Motiečius. Atlikėjai įkūnija tarpukario Vilniaus miesto gyventojus – duonos pardavėją, batų valytoją, spaudos kiosko savininką,sugrįžėlį emigrantą, gydytoją… Visi šie personažai palydi žiūrovą į kupiną emocijų, skonių ir kvapų, muzikinę kelionę.

Spektaklyje girdima jidiš klezmer muzika, tarpukario Kauno estrados garsai, senoji sefardų, aškenazių tradicinė muzika, pabrėžianti žydišką spektaklio kontekstą, o kiti europinės muzikos perlai darniai į programą inkrustuoti talentingo kompozitorius Vitalijaus Neugasimovo aranžuotėmis, atskleidžia daugiatautę Vilniaus kultūrinę terpę. Kostiumų dailininkės Daivos Petrulytės pastangomis atlikėjai perkels žiūrovus į laikus, kai Lietuvoje laisvai skambėjo jidiš kalba, o pasirodyme matomus personažus buvo galima sutikti miesto gatvėse. Spektaklis pasibaigs gyvos muzikos ir šokio performansu Vilniaus lėlės teatro rūsyje, kur prieš karą veikė žydų gimnazija, o karo metu buvo Geto Teatras. Muzikinis formatas pasirinktas norint be žodžių išreikšti jausminį režisieriaus bei atlikėjų santykį su Vilniaus miesto praeitimi. 

„Aš kuriu savo spektaklio dramaturgiją ir išgalvoju personažus, prisimindamas realų žmogų…Nepaisant dokumentinio scenarijaus konteksto, mes kùriame gatvės teatro spektaklį, kuriamè atmintis, muzika ir fantazija – svarbiausi mūsų palydovai. Kaip ir gyvenime.“ Adrian Schvarzstein.

VŠĮ Senųjų menų studijos nuotr.