Pradžia Biržų rajono savivaldybė
Lt En
Pradžia
Lt En

Jubiliejiniai Jono Meko ir Kazimiero Vasiliausko metai

Planuojamos priemonės 2022 – Jono Meko metams paminėti Biržų rajono savivaldybėje

Planuojamos priemonės 2022 – Kazimiero Vasiliausko metams paminėti Biržų rajono savivaldybėje

Apie draugystę, laimę ir gyvenimo pamokas

Rugsėjo 22 d. Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centro struktūriniame padalinyje (toliau – Mekų centras) vyko parodos „Apie draugystę, laimę ir gyvenimo pamokas“, skirtos Jono Meko metams ir gimimo 100-mečiui paminėti bei Juozo Miltinio 115-osioms gimimo metinėms, atidarymas.

Tai buvo pirmas toks renginys Mekų centro istorijoje: visuomenei pristatyta konkreti J. Meko archyvo dalis – 7 aktoriaus ir režisieriaus J. Miltinio laiškai, rašyti 1957-1960 m. ir 1967 m., J. Mekui.

Parodoje buvo galima išvysti ir J. Meko J. Miltiniui dovanotas knygas apie klasikinį ir šiuolaikinį pasaulio teatrą anglų ir prancūzų kalbomis su brolių J. ir A. Mekų bei A. Meko žmonos Polos Chapelle-Mekas dedikacijomis ir autografais, Kazimiero Vitkaus darytas nuotraukas, kuriose užfiksuotos J. Meko ir J. Miltinio susitikimo, įvykusio 1971 m. Panevėžyje, akimirkos ir kt., kuriuos parodai paskolino Juozo Miltinio memorialinis butas.

Taip pat ir 2007 metais, J. Miltinio 100-ojo jubiliejaus proga, J. Miltinio dramos teatrui pagamintą tamsaus raudono audeklo teatro kėdžių sąstatą su atkaltėje išsiuvinėtomis emblemomis, kurias parodai paskolino Biržų kultūros centro Nemunėlio Radviliškio skyrius.

Parodos pristatymo metu žodį tarė ir viena iš parodos koncepcijos bendraautorių Juozo Miltinio palikimo studijų centro vadovė Angelė Mikelinskaitė, kuri papasakojo apie J. Meko ir J. Miltinio glaudžius draugystės ryšius, užsimezgusius dar prieš J. ir A. Mekų prievartinę emigraciją į Vokietiją bei pasidalino patirtimi dirbant su J. Miltinio kultūriniu palikimu.

Paroda „Apie draugystę, laimę ir gyvenimo pamokas“ Mekų centre (J. Radvilos g. 3, Biržai, III a.) veiks iki spalio 29 d. Maloniai kviečiame apsilankyti!

Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centro informacija

 

     Alis Balbierius. Jono Meko žemė

Biržų krašto muziejus „Sėla“ kviečia į pamoką-kelionę, skirtą rašytojo, filmininko Jono Meko

100-osioms gimimo metinėms

„Kelionė Jono Meko žeme ir poetine erdve“

„Ir aš, mažiausias iš jų, lenkiuosi prieš juos, lenkiuos prieš Semeniškius. (...) Pagerbti juos norėdamas, kad niekados jau jų nepamirščiau. Nes jie man yra kaip šventieji...“

Jonas Mekas. SEMENIŠKIŲ IDILĖS

 Kelionės maršrutas tinkamas vyresniems nei pradinių klasių mokiniams. Priklausomai nuo amžiaus grupės bus diferencijuojamos praktinės užduotys, pritaikomas turinys ekskursijoje, kurios metu bus aplankytos svarbiausios J. Meko vaikystės erdvės. Kelionės metu teks pasinerti ir į  rašytojo poetinę erdvę, ir jo „Semeniškių idilių“ daiktų pasaulį.

Daugiau informacijos ir užsakymai priimami:

tel.: +370 652 18375, el. p. e.: lansbergiene@birzumuziejus.lt

Kultūros ministro vizitas Biržuose

 

Rugsėjo 9 d. kultūros ministras Simonas Kairys, viceministrė Daina Urbanavičienė ir ministro patarėjas Sigitas Šliažas dalyvavo Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centro struktūrinio padalinio (toliau – Mekų centras) surengtoje ekskursijoje „Jono ir Adolfo Mekų keliais“ po Biržų kraštą. Kelionės metu svečiai lankėsi brolių Mekų gimtinėje Semeniškiuose, taip pat Biržų evangelikų-reformatų bažnyčioje (Mekai yra kilę iš reformatų šeimos), čia pasitiko parapijietė Danutė Nindriūnaitė, papasakojusi bažnyčios istoriją bei nuvedusi į klebonijos palėpę, kurioje J. ir A. Mekai gyveno, kol mokėsi Biržuose.  Ekskursiją „Jono ir Adolfo Mekų keliais“ vedė Mekų centro darbuotoja Indra Drevinskaitė, kalbėjusi apie J. ir A. Mekus, jų  gyvenimą. 

Vėliau Kultūros ministerijos vadovybė aplankė ir Mekų centrą, susipažino su centro ateities vizija, planais, centro darbuotojas Evaldas Timukas parodė ir plačiau papasakojo apie centro turimą fondą. 

Susitikimas užbaigtas bibliotekoje, kur buvo aptarta Mekų centro veiklos svarba bei pristatytas bendras projektas, kuriame dalyvauja net trys Panevėžio regiono palikimų studijų centrai – Rokiškio Juozo ir Alfonso Keliuočių, Panevėžio Juozo Miltinio (dabar memorialinis butas) ir minėtasis Biržuose.

Kelionėje ir susitikime su Kultūros ministerijos vadovybe dalyvavo Biržų rajono savivaldybės atstovai – vicemerė Audronė Garšvaitė, administracijos direktorės pavaduotoja Astra Korsakienė, mero patarėja Joana Kvedaravičienė, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Lina Vireliūnienė ir akademinė bendruomenė – dėstytojai, mokytojai, centrų atstovai.

Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos informacija

Mekų centras pakvietė visus į Jono Meko seklyčią Parovėjoje

Antrąją rudens dieną Biržus ir Semeniškius aplankė Jono Meko bičiulis iš Niujorko Julius Žižliauskas-Ziz. Julius į mūsų kraštą atvyko pristatyti dviejų savo sudarytų knygų „Jonas Mekas. Poezija“ ir „Jonas Mekas. Proza“ (leidykla „Odilė“, 2022 m.). Dėkojame leidyklai už Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centrui (toliau – Mekų centras) dovanotas knygas.

Elektroniniais laiškais derindami susitikimo ir būsimo renginio detales, įžvelgėme Juliaus norą Semeniškiuose aplankyti Jono kapą, o Biržuose padainuoti lietuvių liaudies dainų ir paragauti lietuviškų gardumynų. Toks svečio „kaimiškas“ noras pasufleravo renginio vietą – Parovėjos kaimą, esantį vos keli kilometrai už Biržų pakeliui į Semeniškius, o, svarbiausia – prie Rovėjos, Jono gimtosios upės, krantų.

Parovėjoje mus svetingai priėmė šio kaimo bibliotekininkė Irena Patkauskienė, visus pakvietusi užeiti į Jono Meko seklyčią. Džiovinti obuoliai, sūris, lašiniai, duona, medus, gira ir net Jono taip mėgti bulviniai blynai – visa tai, kaip renginio metu kalbėjo Jono dukterėčia Edita Mekaitė-Rubinienė, sukūrė Semeniškių bobutės namų atmosferą.

  1. Ziz, kalbėdamas apie knygų sudarymą, pabrėžė, kad jose 75 proc. niekur dar neskelbtų J. Meko tekstų. Galbūt daugeliui kam buvo pažįstama J. Meko poezija, bet mažai kas žinojo jo prozą.

Kartu su Juliumi atvyko ir fotografas, taip pat Jono bičiulis Ričardas Šileika. Jis dalijosi mintimis apie pažintį su J. Meku. Juos supažindino Antanas Naujokaitis. R. Šileika tada daugiau sužinojo apie J. Meką ne tik kaip filmininką, bet ir poetą. Būtent A. Naujokaičio dėka Lietuvoje buvo išleista nemažai J. Meko knygų. Tuo tarpu J. Ziz J. Meką pažinojo nuo 1990 m., kai atvyko į Ameriką stažuotis.

„Jonas buvo žmogus, nemokėjęs pykti. Jis neturėjo pykčio“, - susitikimo dalyviams pasakojo Julius.

Renginio metu nepamiršome ir tai, kas Jonui buvo itin brangu – lietuvių liaudies dainų. Dėkojame Jūratei Garnelienei – kartu su ja dainavome Jono mėgtas „Du karveliai“, „Bijūnėlis žalias“ ir kitas dainas. Klausėmės pačio Jono skaitomos pirmosios idilės ir jo atliekamo papilietiško himno...

O ir renginio kulminacija – labai įdomi. R. Šileika kartu su visais kaimo pagrindine gatve keliavo iki Rovėjos upės, o įbridęs į ją skaitė Jono eilėraštį.

„Dirbam kartu“, - tokį įrašą svečiai paliko Mekų centro svečių knygoje.

Dirbsime. Labai daug visko laukia ateityje.

Išskirtinis ačiū visiems tiems, kurie atėjo ar atvažiavo į renginį – iš Biržų, Parovėjos, Medeikių, Ageniškio... Visi kažkaip susiję su Jonu, su Semeniškiais, su Rovėja... Ir visi taip išsiilgę lietuviško kaimiško artumo, kad, rodės, galime dainuoti visą naktį.

Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centro informacija

 

Popietėje „(Ne)pažintas Jonas Mekas“ – filmo peržiūra ir atviri pokalbiai

2022 m. rugpjūčio 5 d. 17 val. Biržų pilies arsenalo salėje vienas iš Biržų miesto šventės 2022 renginių – popietė „(Ne)pažintas Jonas Mekas“, skirta avangardinio kino kūrėjo ir kino kritiko, rašytojo ir poeto Jono Meko metams. Popietėje poetas, publicistas, teatro ir kino režisierius, vaikų rašytojas Vytautas V. Landsbergis pristatys savo filmą  „Jono Meko antologija“,  po filmo peržiūros prisiminimais ir įžvalgomis dalinsis su vienu garsiausių šiuolaikinių išeivijos menininkų Aidu Bareikiu.

Filme garsusis naujojo Amerikos kino pradininkas Jonas Mekas pasakoja savo biografiją, išdėsto kūrybinius kredo, požiūrį į avangardinį ir holivudinį kino meną, betarpiškose eseistinėse išpažintyse „kamerai“ mąsto apie amžinąsias žmogiškąsias vertybes. Vytauto V. Landsbergio filme „Jono MEKO antologija“ susitiksime ir su Jono Meko avangardinių eksperimentų bendražygiais – Salvadore Dali, John’u Lenon’u, Yoko Ono bei antiakademinio-antimeninio judėjimo FLUXUS pradininku Jurgiu Mačiūnu. Filme gausu paties Jono Meko citatų, atspindinčių jo gyvenimo kelią bei kinematografinius ieškojimus. Kasdienybės žaidimai, juokai, muzikavimai, improvizacijos – filme galima patirti/pamatytį ir šį Jono Meko asmenybės fenomeną, juolab – tai vienas esminių J. Meko meninės (fluksiškos) saviraiškos būdų.

Biržų krašto muziejaus „Sėla“ informacija

Aido Bareikio instaliacijų paroda OMENY (skirta J. Meko metams)

Į parodos OMENY atidarymą Biržų krašto muziejaus „Sėla“ parodų salėse ir susitikimą su Aidu Bareikiu maloniai kviečiame 2022 m. rugpjūčio 5 d. 16 val.

Aidas Bareikis – vienas garsiausių šiuolaikinių menininkų, gyvenančių ir kuriančių užsienyje, 1993 m. gavęs Fulbraito stipendiją išvyko į Niujorką, kur Hunter College baigė magistro studijas.Menininkas yra surengęs personalinių parodų Niujorko LeoKoenig Inc galerijoje, Berlyno Šiuolaikinio meno centre, dalyvavo daugelyje grupinių parodų tokiose garsiose institucijose, kaip P.S.1 Contemporary Art Centre/MoMA, Niujorke bei įvairiose galerijose Amerikoje ir Europoje: Eleni Koroneou galerijoje Atėnuose, Queens muziejuje Niujorke, Asbaek galerijoje Kopenhagoje, Millerio Durazo galerijoje Los Andžele.

Aidas Bareikis yra vienas iš šiuolaikinių lietuvių menininkų, kuriems teko gyvai bendrauti su avangardinio kino kūrėju ir kino kritiku, rašytoju ir poetu Jonu Meku. Regis, abu kūrėjus Niujorke dar labiau suartino meilė gimtajam Biržų kraštui (A. Bareikio mama gimė ir augo Klausučių kaime, Biržų rajone, kur vasaras leisdavo ir pats būsimasis menininkas).Menininko paroda „OMENY“ pirmą kartą buvo pristatyta 2019 m. Vilniuje, „Vartų“ galerijoje. Parodoje pristatomos meninės instaliacijos, papildytos tapyba.

Aidas Bareikis apie parodą OMENY: „Esu kažkada seneliams į Klausučių vienkiemį iš Vilniaus atvežęs savo „parodą“. Senelis sakė: „Kada nors padarysi parodą Biržų pily“... Ir štai, šį kartą atvežiau parodą į pilį iš Niujorko. Pavadinimui pasirinkau žodį „OMENY“, todėl jame yra OM, ir dar jame yra NY..., aišku, omeny gali būti ir visa kita. „OMENY“ yra žiūrovui nieko įsakmiai neteigiančių meninių objektų paroda. Jos požiūrio taškas abstraktus – kažkas „turima omeny“. Tas kažkas, tarytum užkritęs už ideologizuoto meno spintos, kur tiesiog yra, kaip daiktai būna kasdienybėje. Grubios detalės, netikėta jų sąveika, graudi ekologija, netikslus dokumentiškumas, seniai būties užkaboriuose pamesti daiktai, surasti ir vėl. Jie stebimi, kaip stebimos ore besisukančios dulkės, apšviestos pro langą sklindančiu spinduliu, kurios pamažu nusėda, lieka tik omeny. Kai kurių kūrinių formos primena neištobulintą ankstyvąjį kubizmą, pvz.: „Žiebtuvėlio rytmetys“ – vaikiškas bandymas pasiekti idealizuotą kubistinę struktūrą. Turėjimas omeny, vaizduotės projekcija – tai ir būdas susigrąžinti tai, kas pamesta, kas nebesvarbu, kur tėra vien dalys... Galbūt jos suteikia žmogui ypatingą žinojimą įvairiose kelio atkarpose. Taip, tas kelias atveda į Biržų pilį, nors nebėra nei Klausučių senelių vienkiemio, nei vaikystės beržynėlio, nei avietyno. Tik likę kažkas „omeny“.

Projektą remia:  

Vabalninko Balio Sruogos gimnazijos projekto, skirto Monsinjoro K. Vasiliausko metams, baigiamasis renginys

Biržų r. Vabalninko Balio Sruogos gimnazija 2022 m. vykdė projektą Monsinjoro Kazimiero Vasiliausko metams paminėti. Birželio 23 d.  įvyko baigiamasis  renginys – organizuotas žygis pėsčiomis iš Vabalninko į Kateliškius – monsinjoro gimtinę. Žygyje dalyvavo gimnazijos mokiniai ir mokytojai, Biržų Kaštonų pagrindinės mokyklos ir Kupiškio Lauryno Stuokos - Gucevičiaus gimnazijos atstovai bei Lietuvos šaulių sąjungos Alfonso Smetonos šaulių 5-osios rinktinės Stepono Giedriko-Giriečio Biržų 501 kuopos nariai. Žygio dalyviai sustojo Kateliškiuose prie paminklinio akmens monsinjorui, išklausė Vabalninko krašto kultūros ir istorijos fondo steigėjo Algirdo Garbausko pasakojimą apie akmens pastatymą. Renginyje dalyvavo Biržų rajono mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė, Administracijos direktorė Irutė Varzienė, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistė Gintutė Žagarienė bei knygos „Gyvenimas. Koks jis buvo. Monsinjoro Kazimiero Vasiliausko biografija“  autorė Ramunė Sakalauskaitė.  Artimiausioje sodyboje buvo organizuota popietė. Renginyje gimnazijos direktorė Deimantė Žalinkevičienė įteikė padėkos raštus mokiniams – „Skaitymo iššūkio“ nugalėtojams, projekto organizatoriams.

Žygio dalyviai vaišinosi šaulių kuopos narių išvirta koše, atsigaivino Čypėnų seniūnaičio Remigijaus Indrikonio šeimos  dovanotais arbūzais.

Biržų rajono savivaladybės informacija

 

Per Jonines – Jono Meko dvasia Biržuose

Maloniai kviečiame šventinį Joninių laikotarpį sutikti Biržuose, minint Jono Meko metus. Birželio 24-26 dienomis Biržuose vyks trys renginiai skirti pasaulinio garso menininkui J. Mekui. Visi jie – autentiški, tikriausiai daugiau niekada negalintys būti pakartoti ir atkartoti tose vietose, kuriose jie vyks Biržuose. Lauksime Jūsų! 

Birželio 24 d. (penktadienį) 19 val. prie Biržų evangelikų-reformatų bažnyčios (nuo ežero pusės) filmas-koncertas-performansas „Misterijos“.

Europoje iki šiol nerodytą J. Meko filmą „Misterijos“ gyvai įgarsins grupė „Rocket Sci & Friends“. Renginys jungia gyvą garsą, kiną, performansą. Atvyksta J. Meko bičiuliai iš Amerikos, Italijos ir Lietuvos.

Planuojama trukmė – 1,5 val. Skirta J. Meko metams. Renginys nemokamas.

Projekto organizatorius – MB „Nulinė kopija“. Partneriai – Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centras, „Kaunas – Europos kultūros sostinė“, Biržų evangelikų-reformatų parapija. Projekto prodiuseris – Arturas Jevdokimovas. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros ministerija, Biržų r. savivaldybė, JAV ambasada Lietuvoje.

Birželio 25 d. (šeštadienį) 19.30 val. vyriškų rūbų kolekcijos pristatymas Biržų centrinio turgaus aikštėje.

Iš Biržų kilusi ir šiuo metu Berlyne gyvenanti ir kurianti dizainerė Vaida Voraitė pristatys naują drabužių kolekciją „Turgus“. Kolekcijoje susipins J. Meko gyvenimas ir kūryba, lininiai, Lietuvoje gaminti audiniai.

Preliminari renginio trukmė – 60 min. Skirta J. Meko metams. Renginys nemokamas.

Renginio organizatorius – Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centras. Renginį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Biržų r. savivaldybė.

Birželio 26 d. (sekmadienį) nuo 14 val. „Showroom“ (parodomasis kambarys) „Portfolio“ meno galerijoje.

Vaida Voraitė kvies apsilankyti „Showroom“, kuriame bus galima apžiūrėti naują kolekciją, pabendrauti su dizainere.

Skirta J. Meko metams. Renginys nemokamas.

Renginio organizatorius – Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centras. Renginį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Biržų r. savivaldybė.

Kino filmo „Sugrįžę iš Niujorko“, skirto Jono Meko metams, premjera

Kviečiame gegužės 4 d. (trečiadienį) 17.30 val. į kino filmo „Sugrįžę iš Niujorko“, skirto Jono Meko metams, premjerą Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos I a. salėje. Dalyvauja filmo režisierė Ramunė Rakauskaitė. Filmo trukmė – 62 min.

Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos informacija

Kiekvienas Biržų krašto muziejaus „Sėla“ lankytojas pajunta atvykęs į Jono Meko Biržus, nes pirmiausiai svečius pasitinka eilutės apie negriūnančią pilį iš pasakos „Vynuogių raškytoja“ (A. ir J. Mekai „Knyga apie karalius ir žmones“, 1947 m.):

„Ir pilis – ji stovės, ji negali sukristi,  nes jos sienosna liepiau įmūryti laiką...“

Kiekvienas Muziejaus svečias taip pat sužino, kad poetas ir filmininkas Jonas Mekas yra ne tik pasaulio, bet ir Biržų kunigaikštystės pilietis, gali surasti menininko gimtąjį kaimą – Semeniškius (Siemieniszki) – XVII a. Biržų kunigaikštystės žemėlapyje (J. Narūnavičius-Naronskis). O turintieji išmaniuosius įrenginius gali ir išvysti menininką jo gimtosios sodybos vietoje, išgirsti jo balsą.

Biržų krašto muziejaus „Sėla“ informacija

Edukacinė veikla „Jaučiu pirmą pavasario dvelksmą”

Kovo 30 dieną Biržų Kaštonų ir „Atžalyno” pagrindinių mokyklų 7-8 klasių mokiniai dalyvavo lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų Aušros Macienės, Neringos Simonavičienės bei Julitos Gabriūnės rengtoje popietėje, skirtoje Jono Meko šimtosioms gimimo metinėms paminėti. Renginio metu apie J. Meko gyvenimą, veiklą išsamiai papasakojo Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centro vyr. bibliotekininkė Indra Drevinskaitė. Gitaros akordų palydimi skambėjo mokinių deklamuojami, skaitomi Jono Meko posmai, publicistiniai tekstai, laiškai, rašyti Motinai. Teatro mokytoja Loreta Gasiūnaitė jautriai ir tinkamai pritaikė melodijas skaitomiems tekstams. Edukacinį renginį praturtino paroda – mokinių piešiniai pagal Jono Meko „Semeniškių idilių” posmus. Dėkojame dailės mokytojai Rimai Briedienei už patarimus ir pagalbą mokiniams piešiant ir rengiant parodą. Džiaugiamės, kad Jurgio Bielinio viešoji biblioteka draugiškai ir nuoširdžiai priėmė mus organizuoti renginį bibliotekos salėje ir surengė Jono Meko knygų, leidinių parodą. Ačiū bibliotekos direktorei Vilmantei Vorienei ir vyresn. bibliotekininkui Evaldui Timukui. Smagu, kad renginio partneriu buvo Biržų ŠPT. Visiems mokiniams, kurie skaitė, deklamavo, buvo įteiktos ŠPT padėkos. Manome, kad renginys buvo ir informatyvus, ir kartu labai jautrus.

Kaštonų pagrindinės mokyklos informacija

Kovo 8 d. 17.30 val. Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos salėje Jono Meko metų atidarymas Biržuose

Rajono skaitovų konkursas, skirtas J. Mekui

2022 m. vasario 8 d. vyko meninio skaitymo konkursas, skirtas Jonui Mekui. Renginys turėjo vykti Biržų „Saulės“ gimnazijoje, bet dėl COVID-19 pandemijos reikalavimų vyko Biržų švietimo pagalbos tarnyboje. Biržų „Saulės“ gimnazija skyrė prizus Jono Meko kūrybą pasirinkusiems skaityti mokiniams. Liutauras  Miežiūnas,  Biržų Kaštonų pagrindinės mokyklos 7 kl. mokinys (mokytoja Aušra Macienė) skaitė Jono  Meko eilėraštį  „Tada buvo...“, tos pačios mokyklos 9 kl. mokinys Rolandas Kleinys deklamavo J. Meko „Antroji idilė. Pavasaris“ (mokytoja Daivutė Akmenėlienė).

Švietimo pagalbos tarnybos informacija

Monsinjoro Kazimiero Vasiliausko metų pradžiai – paroda Biržų muziejuje „Sėla“

2022-uosius Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė monsinjoro Kazimiero Vasiliausko metais. Šia proga Biržų krašto muziejuje „Sėla“ atidaryta Monsinjorui Kazimierui Vasiliauskui skirta Vabalninko Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios liturginių rūbų ir reikmenų paroda. Būtent Vabalninko Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų  bažnyčioje būsimasis Monsinjoras buvo krikštytas, čia jis aukojo pirmąsias šv. Mišias. Svarbiausias šios parodos akcentas – liturginiai rūbai, kuriuos Kazimieras Vasiliauskas vilkėjo primicijų metu ir bene detektyvinė šių rūbų suradimo istorija.

Daugiau skaitykite čia.

Biržų krašto muziejaus „Sėla“ informacija

„ADVENTUR 2022“ parodoje sėkmingai pristatytas Biržų kraštas

Šių metų paroda „Adventur 2022“ vyko po dvejų metų pertraukos ir nors, iki pat pabaigos nebuvome tikri, jog paroda nebus atšaukta, pradėjome ruoštis iš anksto, atnaujinome leidinius bei stendus.

Prie Biržų turizmo informacijos centro stendo visas tris dienas darbavosi  Biržų viešosios bibliotekos, Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centro vyr. bibliotekininkė Indra Drevinskaitė bei Sodeliškių dvaro sodybos vadybininkė Simona Vaičekonė. Sausio 28 d. (penktadienį) atvyko Lina Kuncytė ir Rima Binkienė, kurios atstovavo Biržų krašto muziejų „Sėla“, o antrą parodos dieną (šeštadienį), prie stendo prisijungė ,,Levandų ūkio“ šeimininkė Giedrė Rybalko ir ,,Biržų kempingo“ šeimininkas Šarūnas Ramanauskas.

Biržų stendą aplankė ir garbingi svečiai – LR Seimo narys Valdemaras Valkiūnas, Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoja Astra Korsakienė, Biržų rajono savivaldybės mero patarėja Joana Kvedaravičienė, Biržų rajono savivaldybės administracijos viešųjų ryšių specialistė Ieva Indrašiūtė. Sulaukėme ir šios parodos kelionių ambasadoriaus – Orijaus Gasanovo.

Parodos metu pristatėme ne tik Biržų krašto turizmo išteklius, bet ir vietinę, Rinkuškių „Alaus kelio“, kavinės „Biržė“ ir ,,Levandų ūkio“ produkciją, bei ,,Biržų duonos" gaminius, kurie reprezentuoja mūsų kraštą.

Nors paroda savo apimtimi buvo mažesnė nei pastarąjį kartą, pavyko užmegzti naujų ryšių su agentūromis. Biržų stendu domėjosi ne tik Lietuvos kelionių organizatoriai, bet ir užsienio – ypatingai Biržais susidomėjo Sakartvelo atstovai. Visos parodos metu aktyviai dalinomės naujienomis ir su kitais turizmo informacijos centrais.

Biržų stendą šiemet puošė Sodeliškių dvaro sodybos, Buities muziejaus bei senovinės technikos muziejaus eksponatai. Akį traukė ir autentiškas patefonas iš Alės Podėnienės senovinių patefonų muziejaus. Taip pat, stende buvo pagerbtas ir avangardinio kino kūrėjas, iš Semeniškių kilęs Jonas Mekas. Savo ryškiais akcentais traukėme parodos dalyvius prieiti ir nors pačių dalyvių sulaukėme mažiau, tačiau su kiekvienu priėjusiu galėjome pabendrauti kokybiškiau ir iš esmės papasakoti apie Biržų kraštą, pakviesti atvykti į Biržus.

Šiais metais ne tik buvo pristatomas Biržų kraštas, bet ir vyko loterija, kurios metu buvo galima laimėti nakvynę Sodeliškių dvaro sodyboje bei bilietus į Senovinės technikos muziejų. Taip pat, dalinome Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centro darbuotojų sukurtus suvenyrus, ant kurių buvo užrašyti eilėraščiai autorių, kilusių iš Biržų krašto. Stendo lankytojams tai buvo maloni staigmena.

Taigi apibendrinant galime teigti, kad paroda „Adventur 2022“ šiais metais pavyko puikiai ir Biržų krašto stendo atstovai išpildė visus savo užsibrėžtus lūkesčius.

Biržų turizmo informacijos centro informacija