Pradžia Biržų rajono savivaldybė
Pradžia

Krašto apsaugos ministerija atsako į gyventojams aktualiausius klausimus

Krašto apsaugos ministerija atsako į gyventojams aktualiausius klausimus DELFI / Šarūnas Mažeikos nuotr.
1. Ar Lietuvai gresia pavojus? 
Šiuo metu Lietuvai tiesioginio pavojaus nėra. Esame galingiausio karinio aljanso NATO dalis. Šiuo metu NATO ir sąjungininkai stiprina savo pajėgumus Lietuvoje. 
Lietuvos kariuomenė yra stipri ir moderni kaip niekada anksčiau. Lietuvos kariuomenė nuolat treniruojasi įvairiose pratybose ir yra pasirengusi visiems įmanomiems scenarijams, o greitojo reagavimo pajėgos yra pasiruošusios nedelsiant reaguoti į visus kylančius iššūkius.
 
2. Kaip galėčiau remti Ukrainą?
• Finansiškai, pervesdami pinigus, pvz organizacijai BLUE/YELLOW, Ukrainos nacionaliniam bankui arba galite rinktis ir kitas organizacijas, kurios renką paramą, tačiau būkite budrūs, nes šiuo metu daugėja asmenų norinčių pasipelnyti apsimesdami aukų surinkėjais. 
• Suteikti laikiną prieglobstį ir kitą paramą registruojantis www.stipruskartu.lt.
• Galintys priimti Ukrainos gyventojų augintinius, registruokitės www.lietuvagyvunams.com 
• Dėl itin didelio Lietuvos gyventojų aktyvumo Lietuvos raudonasis kryžius sustabdė materialinės paramos rinkimą, tačiau norint aukoti šiuo būdu sekite informaciją. Taip pat galite kreiptis į savo savivaldybę.
• Susisiekimo ministerija organizuoja ir koordinuoja Lietuvos pagalbos Ukrainai logistiką. Daugiau informacijos rasite: https://logistikaua.lt
 
3. Ar galiu vykti į Ukrainą padėti gynyboje?
Krašto apsaugos ministerija rekomenduoja Ukrainą remti 2 punkte išvardintais būdais. 
Į Ukrainą vykti gali tik tie asmenys, kurie yra suderinę savo veiksmus su Ukrainos ambasada Lietuvoje. Padarę tai kitais būdais, rizikuoja savo saugumu.
 
4. Esu medžiotojas, turiu laisvų ginklų, kaip galėčiau juos perduoti Ukrainos kariuomenei?
Kiekvienas asmuo, įgijęs ginklą savigynai, sportui ar medžioklei, privalo laikytis įstatymo nustatytos tvarkos. Ją aprašo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas. Remiantis įstatymu perduoti asmeninį ginklą draudžiama. 
Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas: čia.
 
5. Esu aktyviajame kariuomenės rezerve, ką turėčiau žinoti?
Jeigu Lietuvoje būtų paskelbta mobilizacija, gautumėte šaukimą atlikti karo tarnybą. Gavus šaukimą nuvykite į regioninį karo prievolės ir komplektavimo tarnybos skyrių ar poskyrį. Apie šaukimą kiekvieną karo prievolininką papildomai asmeniškai informuos už karo prievolės administravimą atsakingi kariuomenės padaliniai. 
Informacija apie aktyvųjį rezervą pateikiama:  https://www.karys.lt/tarnybos-budai/aktyvusis-rezervas/44
 
6. Neturiu jokios karinės patirties, noriu prisidėti prie krašto gynybos, ką turiu daryti?
Visus aktyvius Lietuvos piliečius kviečiame prisijungti prie Lietuvos Šaulių sąjungos ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų arba prisijunkite prie profesionalios karo tarnybos. Daugiau informacijos: www.sauliusajunga.lt ir www.karys.lt/tarnybos_budai 
 
7. Mano tėvai bijo karo, ką turėčiau daryti, kad juos nuraminčiau?
Patarimas visiems – būti racionaliems ir tęsti savo įprastus kasdienius darbus. Ribokite naujienų srautą, remkitės oficialiais ir patikimais informacijos šalitiniais, eikite pasivaikščioti ar kitaip aktyviai leiskite laiką. Itin didelis neigiamų naujienų srautas gali turėti neigiamą įtaką mūsų emocinei būklei ir produktyvumui. 
 
8. Ką daryti socialiniuose tinkluose pastebėjus skleidžiamą propogandą?
Pastebėjus skleidžiamą propagandą, kurioje:
• kurstoma nesantaika prieš bet kokios tautos, rasės, etninės, religinės ar kitokią žmonių grupę;
• viešas pritarimas tarptautiniams nusikaltimams, SSRS ar nacistinės Vokietijos nusikaltimams Lietuvos Respublikai ar jos gyventojams, jų neigimas ar šiurkštus menkinimas, t. y. ir taikomas ir viešai pritariant ar neigiant Rusijos ir Baltarusijos karinę agresiją prieš Ukrainą.
Praneškite Virtualiam patruliui el. paštu: virtualus.patrulis@policija.lt arba Facebook žinute: www.facebook.com/policijosvirtualuspatrulis 
Laiške ar žinutėje pateikite šią informaciją:
1. Pateikite trumpą aprašymą;
2. Pridėkite ekrano nuotrauką (print screen);
3. Pridėkite įrašo nuorodą.
 
9. Kaip galėčiau įgyti bazinių karinių žinių?
Kviečiame savanoriškai atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą. Ją atlikti gali 18-38 metų amžiaus vyrai ir moterys. Pirmąsias savaites nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai mokomi bazinių karinių žinių ir įgūdžių. Įgyję karines specialybes, likusį tarnybos laiką kariai mokosi veikti padalinio sudėtyje, tobulina įgūdžius veikiant mūšio lauke pagal jiems priskirtas karines specialybes bei pareigas. Daugiau informacijos: https://www.karys.lt/tarnybos-budai/nuolatine-privalomoji-pradine-karo-tarnyba/29 
Taip pat prisijungti galite prie Krašto apsaugos savanorių pajėgų (Daugiau informacijos: www.karys.lt/tarnybos_budai)ir Lietuvos Šaulių sąjungos (daugiau informacijos: www.sauliusajunga.lt
 
10. Kaip atpažinti priešo uniformą/ techniką?
Visų pirma, kviečiame atpažinti Lietuvos kariuomenės uniformą: https://www.kariuomene.lt/kas-mes-esame/karines-uniformos/17 ir Lietuvos kariuomenės turimą ginkluotę:  https://www.kariuomene.lt/ginkluote/4 
Apie priešo uniformos ir technikos atpažinimą rasite čia: Ką turime žinoti apie pasipriešininmą: aktyvių veiksmų gairės
 
11. Organizuojame didelį ginkluotės paramą, kurią norėtume perduoti Ukrainos kariams. Kaip tai padaryti?
Krašto apsaugos ministerija gali tarpininkauti dėl didelio kiekio paramos ginkluote būtinų formalumų sutvarkymo, bei transportavimo. 
Dėl mažesnės apimties paramos ginkluote, maloniai, prašytume kreiptis į „Blue/Yellow“ paramos Ukrainai organizaciją, kuri taip pat turi reikiamos patirties remiant Ukrainą. 
Dėl būtinų eksporto licencijų paramai išvežti (tai liečia tik dvejopos paskirties, bei strateginės paskirties prekes, kaip pvz. šarvinės liemenės, šalmai, kt.) prašome kreiptis į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją (EIMIN) kontaktais:
 
Aušra Šablinskienė 
Ekonomikos ir inovacijų ministerija 
Tel. 8 659 15769 
 
12. Kaip bendrauti su vaikais karo tema?
Patarimus, kaip su vaikais ir paaugliais kalbėtis apie karą Ukrainoje, rasite čia: parsisiųsti. (SAM ir Paramos vaikams centro vizualas).
 
13. Kaip elgtis norint apsisaugoti nuo kibernetinių atakų?
• Pasikeisti paskyrų slaptažodžius į saugius (ne mažiau 12 simbolių, iš kurių – didžiosios, mažosios raidės, specialūs simboliai ir skaičiai), kur įmanoma – įgalinkite ir naudokite kelių faktorių autentifikavimą („Google“, „Microsoft“, „Facebook“ paskyrose, pan.).
• Įsidiegti visus programinės įrangos atnaujinimus, naudoti antivirusines programas. Ši rekomendacija galioja tiek naudojant „Windows“ sistemas, tiek „Android“, „iOS“, „Linux“, „OSx“, pan.
• Išjungti įrenginiuose esančius automatinius prisijungimus prie „bluetooth“, „wifi“ (angl. auto discovery/connection). Prisijungus prie viešo belaidžio tinklo ir nenaudojant VPN paslaugos, vengti jungtis prie paslaugų ir platformų, kurioms reikalingas autentifikavimas, pvz., el.bankininkystės, socialinių tinklų, el. paštas, pan. Rekomenduojama prie nemokamo belaidžio tinklo jungtis tik būtiniausiais atvejais.
• Vengti atidaryti neaiškias nuorodas, gautas trumposiomis žinutėmis, el. paštu, pan. Visada tikrinti nuorodų autentiškumą ir prie paslaugų jungtis tik per oficialias interneto svetaines.
 
14. Kur kreiptis pastebėjus galimą kibernetinę ataką?
Pastebėjus anomalijas, prašoma nedelsiant pranešti NKSC kibernetinių incidentų valdymo skyriui CERT-LT el.paštu cert@nksc.lt arba telefonu 1843.
15. Ar saugi Lietuvos kibernetinė erdvė? 
Kibernetinio saugumo situacija Lietuvoje kol kas yra stabili, tačiau kibernetinių incidentų rizika yra didelė, ypač, prieš Lietuvos ypatingos svarbos informacines infrastruktūras ir valstybės informacinius išteklius. 
 
16. Ką valdžia daro užtikrinant kibernetinį saugumą?  
Nacionalinio kibernetinio saugumo centro prie Krašto apsaugos ministerijos (NKSC) specialistai kartu su kitomis tarnybomis atidžiai stebi situaciją ir keičiasi informacija su partneriais. Taip pat Regioninis kibernetinės gynybos centras stiprina tiek Lietuvos, tiek regiono partnerių gebėjimus užtikrinti valstybės ypatingos svarbos infrastruktūros kibernetinį saugumą. 
 
17. Ar saugūs duomenų centrai?
Duomenų centrų lokacijos yra žinomos tiek valstybinių, tiek nevalstybinių, taip pat derinamos galimybės naudotis užsienyje esančiais užsienio kapitalo įmonių duomenų centrais. 
 
18. Ar krizės atveju turėtume alternatyvų ryšį
• Šiuo metu prioritetas skiriamas dabartinių ryšių saugumo ir patikimumo didinimui. Dabartiniai Lietuvos ryšiai bei internetas yra gerai diversifikuoti, didelės spartos ir pralaidos, taip pat yra jų apsaugos nuo atakų priemonės, kurios toliau didinamos. 
• Tarptautinius sujungimus užtikrina privačios įmonės, kurios turi tęstinumo planus. 
 
19. Ar planuojama perkelti duomenis į debesiją?
Šiuo metu svarstoma hibridinio debesies idėja, kad tam tikrus resursus laikyti debesijos paslaugų teikėjų infrastruktūroje. 
 
20. Ar turim pakankamai specialistų atremti galimoms kibernetinėms atakoms? 
• Lietuvoje nuo 2016 m. veikia Nacionalinio kibernetinio saugumo centas, o pernai, 2021 m. veiklą pradėjo Regioninis kibernetinės gynybos centras. 
• Siekiant užtikrinti saugų ryšį tarp Lietuvos kariuomenės padalinių  2019 m. įkurtas Ryšių ir informacinių sistemų batalionas. Informacinių technologijų ir ryšių saugumo specialistai visada kviečiami prisijungi. Informacija apie darbo pasiūlymus skelbiama www.nksc.lt 
 
Krašto apsaugos ministerijos informacija