Pradžia Biržų rajono savivaldybė
Pradžia

Pristatyta ir aptarta Socialinių paslaugų centro Globos centro veikla

Š.m. sausio 14 d. įvyko informacinis pasitarimas, kuriame pristatyta ir aptarta Globos centro veikla. Pasitarime dalyvavo mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė, administracijos direktorė Irutė Varzienė, Socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius, tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Ina Romanova, Socialinių paslaugų centro direktorė Jolanta Jasinskytė, Socialinių paslaugų centro Globos centro padalinio vadovė Vaida Markuckienė, Socialinių paslaugų centro Globos centro vadybos koordinatorė (atvejo vadybininkė) Eligija Balčiūnienė.

Socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius pristatė, kad nuo 2018 m. Biržų rajono savivaldybėje pradėjo veikti Globos centras, kurį sudaro globos koordinatoriai, Tarnybos atestuoti asmenys, atvejo vadybininkai, socialiniai darbuotojai, psichologas. Šalia įkurti Bendruomeniniai šeimos namai bei Visuomenės sveikatos biuras sudaro sąlygas bendradarbiaujant teikti savalaikes paslaugas.

Socialinių paslaugų centro direktorė Jolanta Jasinskytė pastebėjo, jog Globos centro stiprybė tai glaudus bendradarbiavimas tarp atvejo vadybininkų, socialinių darbuotojų, globos koordinatorių ir Tarnybos atestuotų asmenų.  Taip pat J. Jasinskytė įvardijo problemą, su kuria susiduria Globos centras tai asmenų, kurie norėtų globoti vaikus, trūkumas. Ypatingai trūksta asmenų, kurie norėtų globoti vyresnio amžiaus vaikus. Su šia problema susiduriama visoje Lietuvoje. Šiuo metu Biržų rajono savivaldybėje yra keletas asmenų, išreiškusių norą tapti globotojais, vyksta mokymai pagal globėjų ir įtėvių mokymo ir konsultavimo programą (GIMK).

Socialinių paslaugų centro Globos centro padalinio vadovė pristatė Globos centro veiklą, teikiamas paslaugas budintiems globotojams, globėjams (rūpintojams), šeimynos, įtėviams ir jų šeimose globojamiems (rūpinamiems), įvaikintiems vaikams. Šiuo metu globos koordinatoriai, tarnybos atestuoti asmenys, psichologas, paslaugas teikia 4 budintiems globotojams, 35 globėjų (rūpintojų) šeimoms, 2 šeimynos, ir 58 jų šeimose globojamiems (rūpinamiems) vaikams. V. Markuckienė pasidžiaugė, kad 2022 m. buvo nuspręsta Globos centro psichologo konsultacijoms skirti daugiau valandų, kadangi įžvelgiamas didelis paslaugos poreikis. Markuckienė pažymi, kad Biržų rajone yra įstaigų ir organizacijų, kurios noriai prisideda prie Globos centro veiklų, organizuojamų renginių, viešinimo akcijų, taip pat jaučiamas vietos valdžios teigiamas požiūris į globą (rūpybą) ir įvaikimą. Džiugu, kad su Globos centro įkūrimu globos ir įvaikinimo klausimai tapo atviresni visuomenei, keičiasi neigiamos nuostatos globos tema.

Socialinių paslaugų centro Globos centro vadybos koordinatorė (atvejo vadybininkė) Eligija Balčiūnienė pristatė atvejo vadybos teikiamas paslaugas šeimoms ir vaikams, patiriantiems sunkumus.  2021 metais atvejo vadyba buvo taikyta 169 šeimoms, kuriose auga 338 vaikai, įvyko 292 atvejo vadybos posėdžiai. Atvejo vadybos procesas užbaigtas 64 šeimoms, iš kurių 50 šeima tapo pajėgios savarankiškai spręsti iškylančias problemas, užtikrinti vaikų teises ir teisėtus interesus, 3 šeimoms apribota tėvų valdžia, 5 šeimos išsikėlė gyventi į kitą savivaldybę, 6 šeimose neliko nepilnamečių vaikų, tad atvejo vadyba užbaigta. 

2022 m. atvejo vadyba taikoma 110 šeimų, kuriose auga 214 vaikų. Dažniausiai atvejo vadybos procesas taikomas šeimoms dėl socialinių įgūdžių stokos bei tėvų piktnaudžiavimo alkoholiu. Taip pat, atvejo vadybos procesas gali būti pradėtas dėl smurto artimoje aplinkoje, sudėtingų skyrybų, vaikų patiriamų sunkumų mokykloje ir kt. Dažniausiai atvejo vadybos procesą inicijavo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Taip pat pasitaikė atvejų, kai dėl atvejo vadybos teikimo kreipėsi pačios šeimos.

Atsižvelgiant į šeimoje kilusius sunkumus, įvertinus poreikį pagalbai, organizuojamas atvejo vadybos posėdis, sudaromas pagalbos planas, skiriami įpareigojimai šeimai. Siekiant padėti išspręsti šeimai sunkumus teikiamos šios paslaugos: tarpininkavimas, atstovavimas, socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo, tėvystės įgūdžių formavimo, asmeninio asistento, priklausomybių konsultanto konsultacijos, gydymas Panevėžio priklausomybių centre, psichiatro konsultacijos ir kt. paslaugos.

Atvejo vadybos procesas padeda žmogui grįžti į pilnavertį gyvenimą. Pastebėta, kad profesionalų prisidėjimas prie alkoholio priklausomybių gydymo palieka ilgalaikį efektą. Pasidalinta sėkmės pavyzdžiais kaip kryptingo darbo ir asmenų pastangų dėka, nebevartojamas alkoholis, o formuojant tėvystės įgūdžius neretai įrodyta, kad šeima gali auginti vaiką.

Biržų rajono savivaldybės informacija