Pradžia Biržų rajono savivaldybė
Pradžia

Su invaziniais šliužais kovoti turime bendruomeniškai

Savivaldybės viešosiose erdvėse, gyventojų namų valdose ir šiais metais jau pastebėti invaziniai šliužai. Pavasaris šiemet šaltas ir sausas, nelabai tinkamas šiems kenkėjams, tad kol kas randami tik pavieniai jų individai. Visgi neapsigaukime: pavasarį ir vasaros pradžioje jauni smulkūs šliužai sunkiai pastebimi ir atrodo, kad jų nėra, o rudenį tenka kovoti su jau suaugusiais ir daržuose bei soduose išaugintu derliumi besimėgaujančiais gyviais. Kovoti su šiais invaziniais gyvūnais nors ir sudėtinga, bet būtina, reikia apsišarvuoti kantrybe, bendruomeniškai taikyti įvairias priemones (moliuskocidus, gaudykles su jauku, surinkimą ir mechaninį sunaikinimą, natūralius priešus ir naminius pauščius). Šliužų naikinimas, randant bent vieną šliužą, turi būti nepertraukiamas procesas. Kiekvienas invazinis šliužas padeda nuo 200 iki 500 kiaušinėlių, tad pasyviai stebint, nieko nedarant ir galvojant, kad šie kenkėjai kažkaip patys išnyks, vėliau susiduriama su tikru galvos skausmu.

 SVARBU PRISIMINTI:

  • Kuo šliužai didesni, tuo kova bus neveiksmingesnė. Šliužų naikinimas turi prasidėti ištirpus sniegui ir tęstis iki sniego;
  • Nė viena priemonė nepasižymi 100% efektyvumu, todėl tik nuolatinės visų pasirinktų priemonių taikymo pastangos bus veiksmingos.
  • Nė viena priemonė neveikia ,,iš karto“ (nepriklausomai, ką rašo ant pakuotės !), poveikis pasimatys po 3-4 savaičių, todėl per vėlai pradėjus taikyti – šliužai jau gali būti spėję sudėti dalį kiaušinių.
  • Neįmanoma atsikratyti šliužų, jei vienas kaimynas kovoja, o kito kaimyno sode yra šliužų dauginimosi židiniai – reikia imtis priemonių ir ten.
  • Veiksmingiausia – sunaikinti kiaušinių dėtis.
  • Šliužai nepakenčia tiesioginės saulės spindulių ir sausros, todėl dažniausiai slepiasi ir veisiasi augalų atliekų bei kitokios organikos krūvose: po nušienauta drėgna žole ar šienu, piktžolių, pūvančių obuolių,   organinio maisto likučių ir pan. krūvose, po indais, įvairiomis talpomis, gėliapuodžiais, po statybinėmis ir kitokiomis atliekomis, aukštos žolės sąžalynuose ir po aukštais augalais.
  • Nepirkite augalų, komposto, daržovių iš prekyviečių, kur yra šliužų. Pirkdami ar parduodami augalus, atidžiai apžiūrėkite ar žemėje ir ant augalo nėra šliužų ir jų kiaušinių.
  • Prieš išvažiuodami iš vietos, kur yra šliužų, apžiūrėkite išvežamus daiktus, maišelius, mašinos apačią, ar jie neaplipę šliužais.
  • Rastus šliužus ir šliužų kiaušinius visuomet sunaikinkite.

Primename, kad invazinių rūšių naikinimo, izoliavimo ar gausos reguliavimo priemonių nevykdymas užtraukia baudą iki 200 eurų.

Biržų rajono savivaldybės informacija