Pradžia Biržų rajono savivaldybė
Pradžia

Aplankyti 4 Širvėnos seniūnijoje esantys ūkiai

Kiekvienais metais Biržų rajono savivaldybės administracija kartu su žemdirbiškomis organizacijomis organizuoja konkursą „Metų ūkis“. Konkursui dalyvius siūlo seniūnijų seniūnai bei komisijos nariai.

Administracijos direktorės įsakymu 2022 m. gegužės 20 d. buvo sudaryta konkurso „Metų ūkis 2022 m.“ komisija:

  • Irutė Varzienė – Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorė (Komisijos pirmininkė);
  • Sandra Balčiūnienė – Biržų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja (Komisijos sekretorė);
  • Valerija Gražinienė – VšĮ „Tatulos programa“ direktorė;
  • Tadas Micikevičius – Biržų rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas;
  • Jūratė Ratnikienė – Lietuvos konsultavimo tarnybos Biržų rajono konsultavimo biuro vedėja;
  • Zenonas Prašmantas – Biržų rajono žemdirbių asociacijos valdybos narys;
  • Vaidutė Stankevičienė – Biržų rajono žemdirbių asociacijos pirmininkė;
  • Steponas Staškevičius – Biržų rajono vietos veiklos grupės pirmininkas.

Seniūnijos konkursui pasiūlė 19 geriausių ūkių rajone. Komisijos nariai pasiūlė 3. Konkurse sutiko dalyvauti 17 ūkininkų.

Liepos 4-15 d. komisija lankė ūkius, vertino juos pagal nuostatų vertinimo kriterijus: kvalifikaciją, sodybos aplinkos sutvarkymą, privažiavimą prie sodybos, kelių būklę, pasėlių būklę, pastatų būklę, apsirūpinimą technika, produkcijos realizaciją ir kt.

Širvėnos seniūnijoje lankyti 4 ūkiai:

Jaurimas Jonėnas. Deklaruoja 240 ha, tad komisijos narių pasiūlytas stambių ūkių kategorijoje. Deklaruoja vasarinius ir žieminius kviečius, rapsus, pupas. Ūkininkauja nuo 2012 metų. Klausučių kaime buvusiose arklidėse įkūrė nuostabius namus. Dalyvavo modernizavimo projektuose, įsigijo paramos lėšomis traktorių ir žemės dirbimo technikos. Jaurimas nuo 12 metų važinėja po laukus. Ūkio įkūrimo priežastis – močiutės dovanoti pirmi 8 ha žemės. Gerų žodžių ūkininkas negailėjo dėdei Vytautui Rožėnui, kuris padėjo ne tik technika bet ir žiniomis, kada jų trūko. Baigęs agronomijos bakalaurą ir ekologijos magistrą ir įgijęs patirties ūkyje, Jaurimas dabar pats gali kitiems patarti. Komisiją sužavėjo jaunų žmonių darna su kaimynais, kiekvieną pirmadienį ūkyje būna kaimynų diena, kada susirinkę šeimos dalinasi prabėgusios savaitės įspūdžiais, keičiasi pagaminta produkcija. Jaurimas su žmona Kristina iš užaugintų rapsų spaudžia aliejų.

Martynas Klepeckas. Ūkininkauja Pagavėnių kaime kartu su tėvais Jurijimu ir Aida bei broliu Gabrieliumi. Martynas deklaruoja 60 ha, kuriuose dominuoja pupos ir žirniai. Ūkis įregistruotas 2021 m. Dar viena iš ūkio veiklų – bitininkystė. Pasak Martyno, jis daugiau mokėsi, nei gyveno. Baigęs aplinkosaugos magistrą, toliau žinias gilino aplinkotyros srityje. Komisijai pasiteiravus, kokia ateitis Biržuose dviejų grįžusių mokslo daktarų, nes žmona molekulinės biologijos mokslų daktarė, ūkininkas kukliai juokaudamas atsakė, ką nors įdomaus sugalvosiąs.

Virginijus Unglininkas. Ūkis įkurtas Kilučių kaime. Deklaruoja 2,24 pievų ir grūdinių kultūrų. Virginijus įkūrė energetinį labirintą, kuriuo džiaugiasi vietiniai gyventojai ir turistai. Čia suridenti 788 akmenys. Labirintas 307 metrų ilgio. Yra keletas pastovių lankytojų, kurie dirba nuotoliniu būdu šioje vietoje dėl didelės energetikos. Virginijų galima vadinti akmenų kolekcionieriumi. Ūkis orientuotas į bendruomeniškumą, kad aplinkiniams būtų kur pasigrožėti natūralia gamta, atsikvėpti po įtemptų darbo valandų. Įžengus į labirintą tikrai dvelkia amžinybe, anot labirinto autoriaus.

Modestas Grigaliūnas. Ūkininkauja Skamarakų kaime. Ūkis įkurtas 2003 metais. Deklaruoja 101 ha (Modesto svajonė buvo peržengti šią ribą). Auginami kviečiai, rapsai, grikiai, kmynai. Ūkininkauti pradėjo seneliui vieninteliam anūkui padovanojus 5 ha žemės. Modestui žemdirbystė yra ne biznos, o hobis. Du veterinarijos gydytojai Modestas ir jo žmona Vilija grįžta į prosenelių žemę vasaromis ūkininkauti. Kol kas pagrindinis darbas Vilniuje valstybės tarnyboje, bet svajonėse grįžti gyventi ir ateitį kurti Biržuose. Modestas dar būdamas 10 metų padėjo tėčiui prie ūkio darbų. Komisijai lankant ūkį, apžiūroje dalyvavo ir Modesto tėtis Leonas Grigaliūnas, kuris išreiškė pasididžiavimą ir padėką sūnui už tradicijų tęstinumą, kad prosenelių žemė lieka giminės rankose.

Visuose ūkiuose išryškėjo ypatingai svarbi savybė, kurios nėra vertinimo kriterijuose – šeimos, giminės darna.

Biržų rajono savivaldybės informacija