Pradžia Biržų rajono savivaldybė
Pradžia

Susitiko su Ukrainos Bojarkos miesto vadovais

Susitiko su Ukrainos Bojarkos miesto vadovais

Rugsėjo 14 d. Biržų rajono savivaldybės meras Vytas Jareckas, mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė, mero patarėja Joana Kvedaravičienė, Savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėja Deimantė Prunskienė, humanitarinę pagalbą į Ukrainą gabenantis savanoris Giedrius Mociūnas vaizdo ryšio konferencijoje susitiko su Ukrainos Bojarkos miesto vadovu Aleksandru Zarubinu ir jo pavaduotoja Tatjana Kočkova.  Nuotolinio susitikimo metu buvo aptartos Biržų rajono savivaldybės ir Bojarkos miesto bei rajono bendradarbiavimo perspektyvos.

Bojarkos vadovai trumpai pristatė savo miestą. Jis yra Kijevo srityje, vos už 20 km į pietvakarius nuo Ukrainos sostinės. Bojarkos rajone gyvena apie 55 tūkst. gyventojų, pačiame mieste – 15 tūkst. Bojarkos rajoną sudaro miestas ir 15 apie jį esančių gyvenviečių. Tai stambus mašinų, dujotiekio vamzdžių gamybos ir medienos apdirbimo pramonės centras, taip pat dėl patogios padėties ir per miestą tekančios upės tapęs pamėgta kijeviečių poilsio vieta.

Miesto vadovas A. Zarubinas trumpai papasakojo apie Bojarkos nūdieną: „Pavasarį rusų okupantai buvo sustabdyti greta Bojarkos esančiame Irpenio mieste. Fronto linija ėjo vos už 600 metrų nuo mūsų miesto. Irpenyje – rusai, Bojarkoje – mūsų kariuomenė. Ruošėmės ginti mūsų miestą. Bojarkos gyventojams buvo išdalinta 1700 automatų. Ir aš ginklą gavau, ir mano pavaduotoja Tatjana automatą turi. Miestelėnai padėjo ukrainiečių kariams – juos maitino, statė įtvirtinimus. Laimė, miestą apgynėme, okupantai į Bojarką neįžengė. Dalis mūsų miesto vyrų išėjo kariauti. Deja, gauname pranešimus apie netektis – dabartinio kontrpuolimo prie Charkovo metu žuvo du mūsų miesto gyventojai...

Bojarka patyrė stiprius artilerijos apšaudymus, bombardavimus. Priešai pataikė į komunalinės įmonės teritoriją, sudegė visa ten buvusi technika. Trejetą savaičių netgi negalėjome iš gyventojų išvežti šiukšlių. Kadangi šiukšliavežių ir dabar neturime, atliekas surenkame traktorių traukiamose priekabose. Šiuo metu didžiulė problema – pasiruošti žiemai. Temperatūra jau dabar nukrenta iki 5 laipsnių šilumos, o dauguma Bojarkos namų – be langų ar bombardavimų metu išdaužytais stiklais. Labai laukiame pagalbos, kad bent dalyje namų būtų galima sudėti langus“.

Bojarkos miesto vadovo pavaduotoja  T. Kočkova pasakojo, kad beveik pusė miesto vaikų priversti mokytis nuotoliniu būdu. Pamokos vyksta tik tose mokyklose, kuriose yra rūsiai ir įrengtos bombų slėptuvės. Vaikų darželiuose padėtis tokia pati – mažieji priimami tik į tuos darželius, kurie gali užtikrinti bent minimalią apsaugą raketų apšaudymų ar bombardavimų atveju.

T. Kočkova pasakojo, kad Bojarkoje glaudžiasi 2600 pabėgėlių iš karo veiksmų zonos. Jiems pavyko surasti būstus, tačiau trūksta maisto, šiltų drabužių. Pavaduotoja sakė, kad jaučia kitų šalių paramą, kad susirado naujų draugų – užmegzti ryšiai su dviem Lenkijos miestais, kurie šiuo metu priėmė pailsėti fronte kariaujančių Bojarkos vyrų vaikus, palaikomi ryšiai su 2 Gruzijos miestais. Beje, Bojarka bendradarbiavo su Nesvyžiaus miestu, tačiau sutartis su šiuo Baltarusijos miestu šiais metais nutraukta.

Meras V. Jareckas domėjosi, kaip galima padėti ukrainiečiams, ko bojarkiečiams ir mieste prisiglaudusiems fronto zonos pabėgėliams labiausiai reikia. Susitikimo metu buvo aptartos tolesnės Biržų ir Bojarkos bendradarbiavimo galimybės ir perspektyvos.

Biržų rajono savivaldybės informacija