Pradžia Biržų rajono savivaldybė
Pradžia

Ar galima "atstatyti sveikatą"?

Veiksmažodis atstatyti reikšme grąžinti kokį dalyką į buvusią (nesusijusią su stovėjimu) padėtį (pvz., atstatyti pensijas, dokumento turinį, buvusią tvarką, pasitikėjimą ir pan.) vertinamas kaip verstinis ir vengtinas vartoti. Vartotini junginiai su veiksmažodžiais grąžinti, atkurti ar pan.: sugrąžinti pensijas į buvusį lygį, atkurti dokumento turinį, atkurti, sugrąžinti buvusią tvarką, susigrąžintipasitikėjimą.

Tačiau veiksmažodis atstatyti su medicina susijusiuose pasakymuose (reikšme grąžinti fizinę ar  psichinę gyvos būtybės būseną į buvusią padėtį) ne visada tiksliai semantiškai pakeičiamas, todėl, kalbininkų nuomone, gali būti vertinamas kaip šalutinis normos variantas: atstatyti (susigrąžinti) sveikatą; atstatyti (atkurti) smegenų ląsteles; atstatyti (atkurti) nervų sistemos funkcijas.

Kadangi veiksmažodis atstatyti nevartojamas reikšme grąžinti, todėl ne atstatyti prarastą skysčių ir druskų kiekį, o grąžinti prarastą skysčių ir druskų kiekį, plg.: mišinys skysčiams grąžinti; tirpalas, grąžinantis skysčių ir druskų pusiausvyrą.

Parengta pagal VLKK konsutacijas