Pradžia Biržų rajono savivaldybė
Pradžia

Kaip taisyklingai rašyti: „visą tai“, „visą kas“, „visą kita“ ar ,,visa tai“, ,,visa kas“, ,,visa kita“?

Nosinės balsės nerašomos įvardžių, taip pat būdvardžių ir skaitvardžių bevardės giminės formų gale, nors eina galininko pozicijoje (atsako į klausimą ką?), pvz.: Visa kita išgirdome vėliau. Jis yra šilta ir šalta matęs. Ji žinojo viena: reikia dirbti. Visa palikau namie. Jis antra tiek turi.   

Internetinėje žiniasklaidoje pastebėtos klaidos: Lietuviai turi visą tai (= visa tai), ko reikia, kad laimėtų Europos čempionatą. Ar nori visą tai (= visa tai) turėti? Stogų dengimas ir prekyba stogo danga, stogas, stogų dangos parinkimas – visą tai (= visa tai) Jūs rasite atvykę į mūsų įmonę. Afganės žinia B. Obamai: „Atsiprašyk mano žmonių ir užbaik visą tai (= visa tai).“ Sveiki, rašykite čia komentarus pastabas ir visą kita (= visa kita). Energijos ir valios atsargos nėra begalinės, geriau jas pataupyti svarbiems dalykams, o visą kita (= visa kita) daryti automatiškai. Tiekėjas nustato asortimentą, kainas ir visa kitą (= visa kita). Tornadas siurbia į save visą (= visa; viską), kas pasitaiko jo kelyje. Visą (= visa; viską), kas tau yra brangu. Garsenybė neigia turėjusi plastinių operacijų, bet jos gerbėjai mano ką kitą (= ką kita). Apie tris banginius ir daug ką kitą (= ką kita). Ar susimąstome, kiek rūkymas kenkia gamtai? Keista, kad tokia maža nuodėmė galėtų daryti įtaką kam nors daugiau nei pačiam rūkančiajam, tačiau moksliniai tyrimai ir statistika sako ką kitą (= ką kita).
Kitą vertus (= Kita vertus), šešių savaičių taisyklė – ne aksioma, kartais bilietus pirkti paskutinę minutę verta.

Tačiau galima rašyti dvejopai ,,už dyka“ ir ,,už dyką“. Kai būdvardis ar būdvardiškasis žodis atstoja daiktavardį, vyriškosios giminės forma ir bevardės giminės forma (ar konstrukcija su bevarde gimine) laikomos lygiaverčiais normos variantais: Atidavė už dyką ir Atidavė už dyka.